18.03.2020 Świeć się z Energą

Świeć się z Energą

 • A
 • A
 • A

 

Na początku 2020 roku, już po raz jedenasty odbyły się uroczystości związane z wręczeniem nagród w konkursie „Świeć się z Energą” . Podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych, brali w nich udział przedstawiciele Energa Oświetlenie. W jedenastej edycji konkursu do rywalizacji stanęło 175 miast. Szesnaście z nich uzyskało tytuł „Świetlnej Stolicy Województwa” i nagrody w wysokości dziesięciu tysięcy złotych w sprzęcie AGD. Główna wygrana w Polsce to pięćdziesiąt tysięcy złotych, także w sprzęcie AGD.
Zwycięzcą tegorocznego konkursu zostało miasto Bielsko-Biała. Z całą pewnością nie można uznać tego za przypadek. Włodarze Bielsko-Białej od wielu lat przykładają wielką wagę do wystroju świątecznego miasta. W rezultacie jest to już trzecie zwycięstwo i powód do dumy i satysfakcji.
Bielsko Biała co roku zaskakuje kreatywnością tworzonych dekoracji i podwyższa poprzeczkę pozostałym uczestnikom konkursu „Świeć się z Energą”. W tym roku wielkim zainteresowaniem cieszyły się postaci z bajek stworzonych w lokalnym Studiu Filmów Rysunkowych, takie jak np. stary dobry „Reksio” czy Bolek i Lolek

 

 

Szeroka gama iluminacji świątecznych w Bielsku Białej i ich urozmaicenie upiększyły mieszkańcom okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku.  Widoczny powyżej „Reksio” to tylko jedna z bardzo wielu dekoracji dopasowanej do charakteru miasta. Rozwój technologii używanych przy tworzeniu dekoracji, pozwala na montaż co raz bardziej wymyślnych konstrukcji nawiązujących do lokalnej historii.  Dobrym tego przykładem jest nie tylko Bielsko biała, ale np. dekoracje Parku oliwskiego w Gdańsku, gdzie świetlne galeony nawiązujące do bitwy Oliwskiej, Energa Oświetlenie umieściła na rzeczce płynącej przez park.

 

 

Na zdjęciu Pan Marcin Stojek Prezes Energa Oświetlenie Sp. z o.o. na tle Bielska Białej prezentuje czek z główną wygraną.

„Świeć się z Energą” to nie tylko promocja miasta wśród turystów i poprzez środki masowego przekazu, ale również wymierne korzyści materialne. Prezes Energa Oświetlenie przekazał  Prezydentowi Miasta Bielsko Biała, symboliczny czek na pięćdziesiąt tysięcy zł. W rzeczywistości równowartość nagrody została przekazana w postaci nowoczesnego sprzętu AGD, który trafi do najbardziej potrzebujących rodzin.

Dowodzi to, że dobroczynność i promocję miasta można połączyć w jedną całość. I jest to kwintesencją idei konkursu „Świeć się z Energą”.

 

 

Oficjalne przekazanie nagrody głównej przez Prezesa Energa Oświetlenie Pana Marcina Stojka.

Finał uroczystości to  najprzyjemniejsza część konkursu. W tym momencie zarówno władze miasta jak również przedstawiciele firmy wykonawczej, mają poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Mieszkańcy mogą czuć dumę z tego powodu, że to ich miasto zostało wybrane laureatem, a dla części z nich to może być także korzyść w postaci fizycznie przekazanych wymarzonych sprzętów AGD.

Do samego końca nie znaliśmy odpowiedzi na pytanie, które miasto zdobędzie laur zwycięstwa, konkurencja była jak co roku bardzo wymagająca. Wiele pięknie udekorowanych miast walczyło do końca o zwycięstwo. To Państwa głosy zdecydowały o rozstrzygnięciu  konkursu.

 

Kolejnym wyróżnionym miastem z tytułem „Mistrza Województwa” na Warmii – Mazurach, w którym nagrodę wręczył przedstawiciel Energa Oświetlenie zostało miasto Giżycko.

 

 

Na zdjęciu przekazanie nagrody przez reprezentującego Energę Oświetlenie Pana Bartosza Purzyńskiego – Z-cę Dyrektora Departamentu Sprzedaży (drugi od prawej)..

Dzięki wygranej do Giżycka trafiło 19 praktycznych energooszczędnych urządzeń AGD o łącznej wartości 10 tys. zł. Przekazano je do instytucji niosących pomoc osobom potrzebującym m.in. do Hospicjum Domowego dla Dzieci oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

– Cieszymy się, że nasze świąteczne iluminacje zostały docenione przez internautów. Zdajemy sobie sprawę, że w głównej mierze to zasługa naszych mieszkańców oraz osób, które odwiedzały nasze miasto w okresie świąteczno-noworocznym – powiedział Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. – Już dziś zastanawiamy się, w jaki sposób upiększyć nasze miasto za rok, aby zająć jeszcze wyższą lokatę w plebiscycie Energi – zapowiedział burmistrz.

Przedstawiciele Energa Oświetlenie również wręczyli nagrodę w muzycznej stolicy Polski czyli w Opolu, które wygrało po rocznej przerwie tytuł „Mistrza Województwa” na Opolszczyźnie. Decyzją władz Miasta nagroda została przekazana na rzecz rodzin zastępczych, aby wydatnie zwiększyć ich komfort bytowy.

 

 

Na zdjęciu od lewej przedstawiciele Energi Oświetlenie Dyrektor Departamentu Sprzedaży Pan Marcin Filipkowski i Prezes Zarządu Pan Marcin Stojek wręczają nagrodę.

Prezes Marcin Stojek powiedział: „Państwa Miasto jest niezwykle urokliwe. Tutaj widzimy, że niektórzy mówią, że jest to Wenecja. Jest to połączenie Starówki , wody, oświetlenia. Jest to coś niesamowitego, jesteśmy naprawdę pod wrażeniem jak to zostało zrobione”

 

 1. Bielsko Biała:
  1. http://download.brtvp.pl/sponsoring/tvpinfo_pogoda_energa_08_02_2020_1.mp4
  2. http://download.brtvp.pl/sponsoring/tvpinfo_pogoda_energa_08_02_2020_2.mp4
  3. http://download.brtvp.pl/sponsoring/tvpinfo_pogoda_energa_09_02_2020_1.mp4
  4. http://download.brtvp.pl/sponsoring/tvpinfo_pogoda_energa_09_02_2020_2.mp4
  5. http://download.brtvp.pl/sponsoring/tvpinfo_pogoda_energa_09_02_2020_3.mp4
  6. https://www.se.pl/wiadomosci/swiec-sie/sprzet-agd-trafil-do-potrzebujacych-z-bielska-bialej-swietlna-stolica-polski-z-nagrodami-aa-yUvz-xfHj-xw4p.html
  7. https://media.energa.pl/pr/484496/sprzet-agd-trafil-do-potrzebujacych-z-bielska-bialej-mat-wideo
  8. https://we.tl/t-UhogxijIpE

 

 1. Giżycko:
  1. https://media.energa.pl/pr/486778/sprzet-agd-trafil-do-potrzebujacych-z-gizycka-wszystko-w-ramach-swiec-sie-z-energa;
  2. https://we.tl/t-xyUS45W48n

 

 1. Opole:
  1. https://media.energa.pl/pr/487299/mieszkanie-dla-rodziny-zastepczej-z-opola-wyposazone-w-sprzet-agd-od-grupy-energa
  2. https://we.tl/t-LVj0LDIe6A
  3. https://www.facebook.com/MiastoOpole/videos/2427943600868730/

 

 

 

12.02.2020 Energa Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie w ...

Energa Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie w Gdyni

 • A
 • A
 • A

Energa Oświetlenie kontynuuje budowanie dobrych relacji i rozwijanie współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego. Kolejnym modelowym przykładem wieloletniej współpracy jest Miasto Gdynia.

 

Miasto Gdynia to nie tylko partner strategiczny Energa Oświetlenie, to także symbol odrodzonej Polski rozbiorów okresie dwudziestolecia międzywojennego, miasto słynące z przedsiębiorczości i nowoczesnych rozwiązań.

Na terenie Gdyni znajduje się około 20 tyś punktów świetlnych z czego połowa stanowi majątek Energa Oświetlenie. Od października 2019 roku, dzięki wygraniu postępowania przetargowego wszystkie oprawy na terenie Miasta Gdynia są obsługiwane przez Energa Oświetlenie.

 

Na zdjęciu Prezes Energa Oświetlenie Pan Marcin Stojek

wraz z W-ce Prezydentem Gdyni Panem Markiem Łucykiem.

 

W dniu 15.01.2020 r. nastąpił kolejny ważny krok w rozwoju współpracy pomiędzy Miastem Gdynia, a spółką Energa Oświetlenie, w postaci podpisania strategicznej umowy na kompleksową usługę oświetleniową zakładającą wymianę 5658 starych, energochłonnych opraw sodowych na nowoczesne energooszczędne oprawy LED.

 

W rezultacie realizacji powyższej modernizacji na terenie Gdyni do końca sierpnia 2020 roku zostanie wymienionych 30 % wszystkich opraw. Zużycie energii przez oświetlenie uliczne w Mieście Gdynia spadnie o 71%, a uzyskane oszczędności pozwolą na szybki zwrot z inwestycji. Jednocześnie oświetlenie LEDowe charakteryzuje emisja strumienia świetlnego o znacznie wyższej jakości, co zwiększy poziom bezpieczeństwa kierowców oraz przechodniów. Wykonane prace będą miały również pozytywny wpływ na środowisko, gdyż w wyniku zmniejszonego zużycia energii, spadnie emisja CO2 do atmosfery – redukcja o około 2012 ton rocznie.  Poza dwutlenkiem węgla dojdzie do redukcji emisji innych niekorzystnych dla środowiska związków chemicznych w skali roku tlenki siarki – 1,76 Mg, tlenki azotu – 1,63 Mg, tlenek węgla – 717 kg, pył całkowity – 93,10 kg.

 

Na tym nie koniec dobrych wiadomości!  Zakres umowy dotyczył nie tylko wymiany opraw. Umowa przewiduje również:

 • profesjonalne doświetlenie 100 przejść dla pieszych i podniesienie ich standardu do statusu „Inteligentnego przejścia”. Poprawa bezpieczeństwa w tym zakresie jest szczególnie istotna ze względu na fakt, że większość incydentów drogowych z udziałem pieszych dzieje się właśnie podczas przechodzenia przez jezdnie w wyznaczonych do tego miejscach
 • wymianę 600 wyeksploatowanych słupów oświetleniowych, poprawiając tym samym estetykę przestrzeni miejskiej,
 • przeprowadzanie innowacyjnego pilotażowego projektu oświetlenia dynamicznego ścieżki rowerowej z zastosowaniem systemu sterowania Moc opraw oraz strumień świetlny zwiększa się w momencie wykrycia zbliżającego się roweru i jest redukowana po jego przejechaniu. Mamy w tym wypadku do czynienia z maksymalizacją bezpieczeństwa użytkowników ścieżki przy jednoczesnej optymalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej,
 • instalację dwóch ładowarek o normalnej mocy przeznaczonych dla samochodów z napędem elektrycznym. Ładowarki będą ogólnodostępne dla mieszkańców Miasta, wychodzącego naprzeciw nowym wyzwaniom w zakresie elektromobilności oraz ochrony środowiska.

 

Spółka wraz z Miastem Gdynia przeprowadza nie tylko modernizację istniejącej już sieci, a także inwestuje w przyszłość i nowoczesne technologie jaką jest np. elektromobilność. W całym Trójmieście mamy do czynienia ze stałym wzrostem liczby samochodów o napędzie elektrycznym. Dodatkowo coraz więcej turystów przyjeżdża do Trójmiasta samochodami elektrycznymi, dlatego potrzeba zapewnienia im możliwości doładowania swoich pojazdów staje się istotnym wyzwaniem stojącym przed władzami aglomeracji oraz dostawcami kompleksowych rozwiązań technologicznych w tym zakresie, do których należy Energa Oświetlenie.

 

Dzięki porozumieniu zawartym z Urzędem Miasta Gdyni, Energa Oświetlenie zbuduje w Gdyni nową jakość oświetlenia, które jest bardzo wydajne ekonomicznie, nieporównywalnie podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawi estetykę tak aby Gdynia pozostała „Miastem z morza i marzeń”.

30.01.2020 Dekoracje świąteczne w sezonie 2019/2020

Dekoracje świąteczne w sezonie 2019/2020

 • A
 • A
 • A

Energa Oświetlenie od lat jest liderem na rynku dekoracji świątecznych. Wielu włodarzy miast, gmin i powiatów wysoko ocenia nasz profesjonalizm i możliwości techniczne, wynikające z posiadania wysoko kwalifikowanej kadry oraz dostępności specjalistycznego sprzętu. Dokładamy wszelkich starań, aby poprzez dekoracje oddać klimat Świąt, jednocześnie promując miejscowość, a czasami nawet specyfikę miejsca. Jesteśmy otwarci na propozycje klientów, jednocześnie służymy doradztwem. Naszym zadaniem jest optymalne dopasowanie dekoracji do możliwości finansowych zleceniodawców.

 

Dekoracje świąteczne nie tylko poprawiają estetykę, ale również mają świetny efekt promocyjny, zwłaszcza wśród turystów.

 

Nie dziwi fakt, że zarówno duże jak również mniejsze miejscowości z roku na rok zamawiają coraz więcej, coraz bardziej wyszukanych dekoracji. Dobrym tego przykładem jest Miasto Gdańsk w którym na przełomie 2019/2020 Energa Oświetlenie wykonała dekorację m.in.:

 • Parku Oliwskiego,
 • Targu Węglowego,
 • Parku Chirona,
 • ul. Opata Rybińskiego,
 • Śródmieście – Plac Kobzdeja,
 • ul. Stągniewna,
 • Zielony Most.

 

Kolejnym przykładem miasta, które kładzie duży nacisk na promocję m.in. poprzez dekoracje świąteczne jest Sopot. W tym wyjątkowym miejscu, Energa Oświetlenie wykonała iluminację na Placu Przyjaciół Sopotu, Bohaterów Monte Casino, Aleję Niepodległości.

 

Nie tylko włodarze miast i gmin są naszymi strategicznymi klientami. W 2019 r. np.  Spółka PKN Orlen złożyła zamówienie na kompleksową dekorację świąteczną.

 

Usługa dekoracji świątecznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem, doceniane są walory dekoracji świątecznych jako forma promocji i poprawy estetyki. Z roku na rok nasi zleceniodawcy stawiają nam wyższe wymagania w zakresie nie tylko ilości, lecz również jakości, a także oczekują od nas większej kreatywności.

 

Do pobrania krótki film, w którym zamieściliśmy kilka przykładów wykonanych przez naszą firmę dekoracji.

 

18.01.2020 KONKURS - "Świeć Się z Energą"! XI edycja - ...

KONKURS - "Świeć Się z Energą"! XI edycja - zakończona!

 • A
 • A
 • A

 

 

Rywalizacja o tytuł ŚWIETLNEJ STOLICY POLSKI została zakończona.

Partnerem konkursu była Energa Oświetlenie sp. z o.o.

Dziękujemy za wszystkie oddane głosy.

 

Zakończyła się rywalizacja w XI edycji najbardziej rozświetlonego konkursu w Polsce „Świeć Się z Energą”!

Nasza świąteczna zabawa to 2 konkursy:

 • PLEBISCYT MIAST „Świetlna Stolica Polski” – konkurs, w którym mogą wziąć udział wszystkie „rozświetlone” miasta. Internauci poprzez głosowanie zdecydują do których miast trafi sprzęt AGD o łącznej wartości 200 000 zł, który będzie wsparciem dla potrzebujących mieszkańców.
 • KONKURS FOTOGRAFICZNY „Świeć Się” – skierowany do wszystkich pasjonatów fotografii, którzy uchwycą na zdjęciach świąteczny klimat.

 

 

Więcej informacji, wyniki na stronie:

https://swiecsie.se.pl

18.11.2019 Energa Oświetlenie rozświetla Wąbrzeźno

Energa Oświetlenie rozświetla Wąbrzeźno

 • A
 • A
 • A

Energa Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie uliczne w Wąbrzeźnie. 1000 nowoczesnych, energooszczędnych opraw LED zastąpi stare energochłonne, sodowe lampy. Wszystko to w ramach ośmioletniej umowy EOŚ z Urzędem Miasta Wąbrzeźno. To pierwsza tego typu porozumienie w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

 

 

Przedmiotem umowy podpisanej 5 listopada 2019 r. jest kompleksowa usługa oświetleniowa, która obejmuje prace modernizacyjne, konserwatorskie oraz zakup i dystrybucję energii elektrycznej. Prace modernizacyjne rozpoczną się na początku 2020 r. Wartość umowy to 3,5 mln zł.

 

Efekty modernizacji oświetlenia:

 • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przechodniów i kierowców
 • zmniejszenie zużycia energii poprzez zastosowanie autonomicznej redukcji poboru energii w godzinach obniżonego ruchu drogowego
 • spadek o ponad 173 tony rocznie poziomu emisji dwutlenku węgla do atmosfery
 • spadek o ok.60 proc. zużycia energii na potrzeby oświetlenia ulicznego.
14.09.2018 Energa Oświetlenie gotowa na rewolucję 5G

Energa Oświetlenie gotowa na rewolucję 5G

 • A
 • A
 • A

 

Fot. Materiały Prasowe firmy Ericsson

 

 

 

Energa Oświetlenie zainstaluje w Rumi lampę ZeroSite, czyli słup oświetleniowy z wbudowanym przekaźnikiem, czyli micro BTS-em. Lampa jest połączeniem  energooszczędnej latarni ulicznej  typu LED i telekomunikacyjnej stacji bazowej telefonii komórkowej.

 

Na podstawie umowy, którą spółka Energa Oświetlenie podpisała z firmą Ericsson, już jesienią tego roku w Rumi zostanie zainstalowany innowacyjny 14 metrowy słup oświetleniowo-przekaźnikowy – lampa ZeroSite. Stanie na rondzie Lecha Kaczyńskiego. Pilotażowy projekt Energi Oświetlenie  jest odpowiedzią na duże  zapotrzebowanie na nowe lokalizacje  komórkowych stacji bazowych w obszarach miejskich. Lampy ZeroSite są połączeniem energooszczędnych latarni ulicznych  typu LED oraz telekomunikacyjnych stacji bazowych telefonii komórkowej. W przyszłości mogą się one stać  wielofunkcyjną platformą Smart City, umożliwiającą   instalowanie stacji pogodowych, kamer monitoringu miejskiego, hot spotów WiFi oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych.

 

Nowoczesne i estetyczne

Dzięki małej mocy (1000 W) emitowanej przez stację bazową w lampie ZeroSite,  w przeciwieństwie do tradycyjnego BTS-u (7000 W), uzyskuje się  zmniejszone oddziaływanie na środowisko. Pozwala to na zagęszczanie sieci mobilnych i poprawę jakości usług 3G i 4G, czyli technologii mobilnej 3 i 4 generacji, a w nieodległej przyszłości również 5G. To zrewolucjonizuje rynek Internetu mobilnego oferując klientom nieodstępną dotychczas przepustowość transferu danych. Nie do przecenienia jest również ograniczenie  w miastach  nieestetycznych instalacji antenowych na dachach budynków.

 

Sieć 5G wymagać będzie znacznego zagęszczenia stacji bazowych. Energa Oświetlenie chce być gotowa na to, by w ciągu 2 lat stać się partnerem dla sieci telefonii komórkowych i zaoferować im lokalizacje do posadowienia stacji w miejscach, gdzie dzisiaj znajdują się nasze punkty oświetleniowe – komentuje Michał Bełbot, prezes Zarządu Energi Oświetlenia.

 

Korzyści z wprowadzenia 5G

Technologia mobilna piątej generacji (5G) jest nowym standardem sieci komórkowej, w której oferowana prędkość przesyłania danych  wynosi od 10 do 100 Gb/s. Charakteryzuje się małymi opóźnieniami, sięgającymi maksymalnie kilku milisekund oraz dużą odpornością na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z sieci w tym samym czasie. Po wprowadzeniu 5G znikną problemy z oczekiwaniem na pobranie danych. Instalowanie w telefonach aplikacji stanie się zbędne, bo szybkie łącze pozwoli trzymać je w chmurze. Całkowicie zmieni się sposób korzystania ze smartfonów i konsumowania cyfrowych treści. Dodatkowo, takie sieci obsłużą ogromną liczbę urządzeń „Internetu rzeczy”. Komunikacja z kamerą zainstalowaną w domu, ekspresem do kawy czy bramą wjazdową stanie się codziennością.

14.07.2018 Energa Oświetlenie instaluje w Sztumie Intelige...

Energa Oświetlenie instaluje w Sztumie Inteligentny Systemem Sterowania

 • A
 • A
 • A

 

Energa Oświetlenie w ramach modernizacji oświetlenia ulicznego, zainstaluje w Sztumie Inteligentny System Sterowania oświetleniem ulicznym. Spółka wymieni również  ponad tysiąc należących do samorządu przestarzałych lamp sodowych na energooszczędne oprawy typu LED. W wyniku modernizacji Sztum   zaoszczędzi   318.517 kWh energii  elektrycznej rocznie oraz ograniczy emisję CO2 do atmosfery o 283,48 ton.

 

 

Prace modernizacyjne Energa Oświetlenie wykonuje w rezultacie wygrania Zamówienia Publicznego na „Poprawę efektywności energetycznej w mieście i gminie Sztum”, który  został finansowany ze środków europejskich w ramach  „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020”.

Projekt zostanie zrealizowany z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania energią. Zainstalowany zostanie  Inteligentny System Sterowania oświetleniem ulicznym z komunikacją dwustronną. Jest to jeden z produktów wprowadzanych przez Energa Oświetlenie w ramach prac zespołu opracowującego   Program Wdrożenia Modelu Integratora – tzw. „Nowe Biznesy”. W wyniku modernizacji zaoszczędzone zostanie w gminie Sztum  318.517,72 kWh energii  elektrycznej rocznie, co ograniczy  emisje  CO2 do atmosfery o  283,48 ton rocznie. Prace modernizacyjne zakończą się do końca lipca br.

 

Jak działa Inteligentny System Sterowania Oświetleniem

 

Każda oprawa oświetleniowa jest wyposażona w  sterownik, który  komunikuje się ze stacją bazową. Sygnał przesyłany jest bezprzewodowo za pomocą fal radiowych o częstotliwości 868 MHz. Cały obszar Gminy Sztum pokryją zasięgiem radiowym cztery stacje bazowe. Za pomocą takiej komunikacji dane są przesyłane w obie strony. Oprawa oświetleniowa wysyła informacje nt. zużycia energii, parametrów światła, długości świecenia w ciągu doby, miesiąca i roku. Operator systemu, za pomocą specjalnie opracowanych modeli ulic, może zdalnie wysłać oprawie informację w jaki sposób i kiedy ma ona świecić. Świecenie uzależnione będzie od natężenia ruchu, pory dnia, pory roku, temperatury oraz klasy drogi.  Komunikacja między stacjami bazowymi a serwerem, odbywa się za pomocą sieci GSM. Dostęp do systemu sterowania i zarządzania siecią oświetleniową będzie zapewniony poprzez aplikację, którą będzie można uruchomić na komputerach osobistych, tabletach oraz telefonach.

 

W systemie można mierzyć  w każdej oprawie indywidualnie takie parametry jak:

 •  moc
 •  prąd
 •  współczynnik mocy
 •  bieżące napięcie
 • przeciętne napięcie,
 • za niskie napięcie
 • zaniki napięcia
 • moc czynną
 • pobór mocy
 • czas załączenia opraw
 • czas świecenia
 • uszkodzenia.