18.11.2019 Energa Oświetlenie rozświetla Wąbrzeźno

Energa Oświetlenie rozświetla Wąbrzeźno

 • A
 • A
 • A

Energa Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie uliczne w Wąbrzeźnie. 1000 nowoczesnych, energooszczędnych opraw LED zastąpi stare energochłonne, sodowe lampy. Wszystko to w ramach ośmioletniej umowy EOŚ z Urzędem Miasta Wąbrzeźno. To pierwsza tego typu porozumienie w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

 

 

Przedmiotem umowy podpisanej 5 listopada 2019 r. jest kompleksowa usługa oświetleniowa, która obejmuje prace modernizacyjne, konserwatorskie oraz zakup i dystrybucję energii elektrycznej. Prace modernizacyjne rozpoczną się na początku 2020 r. Wartość umowy to 3,5 mln zł.

 

Efekty modernizacji oświetlenia:

 • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przechodniów i kierowców
 • zmniejszenie zużycia energii poprzez zastosowanie autonomicznej redukcji poboru energii w godzinach obniżonego ruchu drogowego
 • spadek o ponad 173 tony rocznie poziomu emisji dwutlenku węgla do atmosfery
 • spadek o ok.60 proc. zużycia energii na potrzeby oświetlenia ulicznego.
14.09.2018 Energa Oświetlenie gotowa na rewolucję 5G

Energa Oświetlenie gotowa na rewolucję 5G

 • A
 • A
 • A

 

Fot. Materiały Prasowe firmy Ericsson

 

 

 

Energa Oświetlenie zainstaluje w Rumi lampę ZeroSite, czyli słup oświetleniowy z wbudowanym przekaźnikiem, czyli micro BTS-em. Lampa jest połączeniem  energooszczędnej latarni ulicznej  typu LED i telekomunikacyjnej stacji bazowej telefonii komórkowej.

 

Na podstawie umowy, którą spółka Energa Oświetlenie podpisała z firmą Ericsson, już jesienią tego roku w Rumi zostanie zainstalowany innowacyjny 14 metrowy słup oświetleniowo-przekaźnikowy – lampa ZeroSite. Stanie na rondzie Lecha Kaczyńskiego. Pilotażowy projekt Energi Oświetlenie  jest odpowiedzią na duże  zapotrzebowanie na nowe lokalizacje  komórkowych stacji bazowych w obszarach miejskich. Lampy ZeroSite są połączeniem energooszczędnych latarni ulicznych  typu LED oraz telekomunikacyjnych stacji bazowych telefonii komórkowej. W przyszłości mogą się one stać  wielofunkcyjną platformą Smart City, umożliwiającą   instalowanie stacji pogodowych, kamer monitoringu miejskiego, hot spotów WiFi oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych.

 

Nowoczesne i estetyczne

Dzięki małej mocy (1000 W) emitowanej przez stację bazową w lampie ZeroSite,  w przeciwieństwie do tradycyjnego BTS-u (7000 W), uzyskuje się  zmniejszone oddziaływanie na środowisko. Pozwala to na zagęszczanie sieci mobilnych i poprawę jakości usług 3G i 4G, czyli technologii mobilnej 3 i 4 generacji, a w nieodległej przyszłości również 5G. To zrewolucjonizuje rynek Internetu mobilnego oferując klientom nieodstępną dotychczas przepustowość transferu danych. Nie do przecenienia jest również ograniczenie  w miastach  nieestetycznych instalacji antenowych na dachach budynków.

 

Sieć 5G wymagać będzie znacznego zagęszczenia stacji bazowych. Energa Oświetlenie chce być gotowa na to, by w ciągu 2 lat stać się partnerem dla sieci telefonii komórkowych i zaoferować im lokalizacje do posadowienia stacji w miejscach, gdzie dzisiaj znajdują się nasze punkty oświetleniowe – komentuje Michał Bełbot, prezes Zarządu Energi Oświetlenia.

 

Korzyści z wprowadzenia 5G

Technologia mobilna piątej generacji (5G) jest nowym standardem sieci komórkowej, w której oferowana prędkość przesyłania danych  wynosi od 10 do 100 Gb/s. Charakteryzuje się małymi opóźnieniami, sięgającymi maksymalnie kilku milisekund oraz dużą odpornością na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z sieci w tym samym czasie. Po wprowadzeniu 5G znikną problemy z oczekiwaniem na pobranie danych. Instalowanie w telefonach aplikacji stanie się zbędne, bo szybkie łącze pozwoli trzymać je w chmurze. Całkowicie zmieni się sposób korzystania ze smartfonów i konsumowania cyfrowych treści. Dodatkowo, takie sieci obsłużą ogromną liczbę urządzeń „Internetu rzeczy”. Komunikacja z kamerą zainstalowaną w domu, ekspresem do kawy czy bramą wjazdową stanie się codziennością.

14.07.2018 Energa Oświetlenie instaluje w Sztumie Intelige...

Energa Oświetlenie instaluje w Sztumie Inteligentny Systemem Sterowania

 • A
 • A
 • A

 

Energa Oświetlenie w ramach modernizacji oświetlenia ulicznego, zainstaluje w Sztumie Inteligentny System Sterowania oświetleniem ulicznym. Spółka wymieni również  ponad tysiąc należących do samorządu przestarzałych lamp sodowych na energooszczędne oprawy typu LED. W wyniku modernizacji Sztum   zaoszczędzeni   318.517 kWh energii  elektrycznej rocznie oraz ograniczy emisję CO2 do atmosfery o 283,48 ton.

 

 

Prace modernizacyjne Energa Oświetlenie wykonuje w rezultacie wygrania Zamówienia Publicznego na „Poprawę efektywności energetycznej w mieście i gminie Sztum”, który  został finansowany ze środków europejskich w ramach  „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020”.

Projekt zostanie zrealizowany z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania energią. Zainstalowany zostanie  Inteligentny System Sterowania oświetleniem ulicznym z komunikacją dwustronną. Jest to jeden z produktów wprowadzanych przez Energa Oświetlenie w ramach prac zespołu opracowującego   Program Wdrożenia Modelu Integratora – tzw. „Nowe Biznesy”. W wyniku modernizacji zaoszczędzone zostanie w gminie Sztum  318.517,72 kWh energii  elektrycznej rocznie co ograniczy  emisje  CO2 do atmosfery o  283,48 ton rocznie. Pracę modernizacyjne zakończą się do końca lipca br.

 

Jak działa Inteligentny System Sterowania Oświetleniem

 

Każda oprawa oświetleniowa jest wyposażona w  sterownik, który  komunikuje się ze stacją bazową. Sygnał przesyłany jest bezprzewodowo za pomocą fal radiowych o częstotliwości 868 MHz. Cały obszar Gminy Sztum pokryją zasięgiem radiowym cztery stacje bazowe. Za pomocą takiej komunikacji dane są przesyłane w obie strony. Oprawa oświetleniowa wysyła informacje nt. zużycia energii, parametrów światła, długości świecenia w ciągu doby, miesiąca i roku. Operator systemu, za pomocą specjalnie opracowanych modeli ulic, może zdalnie wysłać oprawie informację w jaki sposób i kiedy ma ona świecić. Świecenie uzależnione będzie od natężenia ruchu, pory dnia, pory roku, temperatury oraz klasy drogi.  Komunikacja między stacjami bazowymi a serwerem, odbywa się za pomocą sieci GSM. Dostęp do systemu sterowania i zarządzania siecią oświetleniową będzie zapewniony poprzez aplikację, którą będzie można uruchomić na komputerach osobistych, tabletach oraz telefonach. W systemie można mierzyć  w każdej oprawie indywidualnie takie parametry jak :

 

 – moc,

 – prąd

 – współczynnik mocy

 – bieżące napięcie

–  przeciętne napięcie,

–  za niskie napięcie

 – zaniki napięcia

 – moc czynną

 -pobór mocy

 -czas załączenia opraw

 -czas świecenia

 -uszkodzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

09.06.2017 Zmiany w Zarządzie spółki Energa Oświetlenie

Zmiany w Zarządzie spółki Energa Oświetlenie

 • A
 • A
 • A

W dniu 6 czerwca 2017 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników ENERGA Oświetlenie Spółka z o.o. powołało Pana Michała Bełbota do składu Zarządu spółki  ENERGA Oświetlenie. Pan Michał Bełbot pełni funkcję Prezesa spółki Energa Oświetlenie.

 

26.04.2017 Energa Oświetlenie prezentuje nowe pode...

Energa Oświetlenie prezentuje nowe podejście do współpracy z samorządami na XII konferencji PTPiREE

 • A
 • A
 • A

Stoisko Energa Oświetlenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Fot. Energa Oświetlenie.

 

 

W dniach 19-20 kwietnia br. w Jachrance odbyła się największa organizowana w Polsce konferencja dotycząca tematyki oświetlenia drogowego pt. „OŚWIETLENIE DRÓG I MIEJSC PUBLICZNYCH- SPOSOBY ZARZĄDZANIA SYSTEMAMI OŚWIETLENIA”.   Sponsorem XII edycji tego szczytu   organizowanego przez PTPIREE (Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej) była miedzy innymi ENERGA S.A.

hhhhhhhhhhhhhhhhhh

hhhhhhhhhhhhh

 

Podczas spotkania, Prezes Zarządu Piotr Meler oraz Wiceprezes  Jaromir Falandysz,  zaprezentowali nowy model biznesowy współpracy spółki Energa Oświetlenie z samorządami. Na przykładzie wynajęcia gminom na 10 lat majątku oświetleniowego spółki Energa Oświetlenie, prelegenci pokazali optymalny i korzystny dla obu stron, sposób wykorzystania środków pomocowych  Unii Europejskiej na modernizacje oświetlenia ulicznego. Prezesi przedstawili również  nowe usługi jakie Energa Oświetlenie zaoferuje samorządom. W przerwach obrad była możliwość zwiedzania stoisk wystawowych , by móc bliżej zapoznać się z produktami oraz porozmawiać z klientami. Stoisko Energa Oświetlenie cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na materiały reklamowe, ale  na możliwość bliższego poznania usług oferowanych przez spółkę. W konferencji wzięło udział ok. 250 osób,  w tym  przedstawiciele Samorządów Lokalnych i Wojewódzkich, przedstawiciele Spółek Dystrybucyjnych, środowisk naukowych, ośrodków badawczo – rozwojowych, biur projektowych oraz producentów związanych z tematem konferencji.

 

 

 

 

Wystąpienie Prezesa spółki Energa Oświetlenie Piotra Melera. Fot. Energa Oświetlenie.

06.03.2017 Gdańsk przejdzie na jasną stronę m(n)ocy

Gdańsk przejdzie na jasną stronę m(n)ocy

 • A
 • A
 • A
Energa Oświetlenie w połowie lutego rozpoczęła jedną z największych w swojej historii wymianę oświetlenia ulicznego.
 
​Po ubiegłorocznych modernizacjach przeprowadzonych w kaszubskich gminach: Kartuzy i Sulęczyno, przyszła pora na stolicę Pomorza. 4400 ledowych lamp rozbłyśnie w Gdańsku, nie tylko w jego reprezentacyjnych miejscach, ale również w dzielnicach, w których sodowe oprawy świetlne pochodzą jeszcze z ubiegłego wieku. Nowe oświetlenie uliczne docenią nie tylko mieszkańcy, lecz również turyści przejeżdżający przez to piękne miasto, ponieważ zmodernizowana zostanie główna arteria Gdańska: wzdłuż alei Grunwaldzkiej, alei Zwycięstwa oraz taktu św. Wojciecha.
 

Wymiana opraw na nowoczesne LED-owe na ulicy Potokowej w Gdańsku. Fot. Energa Oświetlenie.

 
Włodarze miasta liczą na co najmniej 52% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przeznaczonej na utrzymanie oświetlenia ulicznego w skali roku. Prace modernizacyjne prowadzone przez sześć ekip elektromonterów w systemie zmianowym potrwają do końca maja. Jak zapewnia Marek Szymusik – kierownik Wydziału Realizacji Usług Region Północ w spółce Energa Oświetlenie – modernizacje nie spowodują większych utrudnień w ruchu drogowym, ponieważ w bardziej ruchliwych miejscach będą prowadzone wyłącznie w nocy.
 

Gdańsk, Wały Jagiellońskie. Stare oprawy sodowe świecą żółtym, monochromatycznym światłem. Fot. Energa Oświetlenie.

 
Łącznie nowe oświetlenie otrzyma ponad 60 ulic miasta.

19.02.2017 Miliony dla samorządów dzięki Enerdze Oświet...

Miliony dla samorządów dzięki Enerdze Oświetleniu

 • A
 • A
 • A

Dzięki udanej współpracy Energi Oświetlenie z samorządami, już wkrótce w województwie pomorskim ulice wielu gmin będą oświetlone lampami LED-owymi. Samorządom na Pomorzu przyznano środki finansowe na modernizację oświetlenia z Regionalnego Programu Operacyjnego.
 

Fot. Energa Oświetlenie Sp. z o.o.

 
Efektem współpracy spółki Energa Oświetlenie z samorządami jest – największy w historii województwa pomorskiego – program wymiany lamp ulicznych na energooszczędne. Zmodernizowanych zostanie 18 tys. opraw oświetleniowych. Będą one zastąpione nowoczesnymi i ekologicznymi oprawami LED-owymi, wyposażonymi w autonomiczne moduły sterowania natężeniem oświetlenia. W efekcie samorządy zużyją o ponad 53 proc. mniej energii elektrycznej rocznie. Pozwoli to ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 4000 ton rocznie. Nowe LED-owe oprawy oświetleniowe emitować będą światło o bardziej naturalnej barwie niż dotychczas emitowane przez lampy sodowe światło żółte. Dzięki temu poprawi się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.
 

 
– Zależy nam na dobrej współpracy z samorządami przy wdrażaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, poprawiających komfort życia mieszkańców, ich bezpieczeństwo oraz zmniejszających zużycie energii elektrycznej i emisję zanieczyszczeń – mówi Grzegorz Ksepko, wiceprezes Energa SA. – Grupa Energa wspomaga przedsięwzięcia mające na celu wdrażanie najnowocześniejszych technologii LED. Dzięki współpracy z Klientami coraz powszechniej stosowany jest nowoczesny sprzęt energooszczędny, przyjazny środowisku i wpływający na redukcję emisji zanieczyszczeń. Takie działania proekologiczne są bardzo ważnym elementem naszej strategii.
 
Regionalny Program Operacyjny, który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, pozwala na pozyskanie środków na realizację strategii rozwoju województwa pomorskiego w zakresie gospodarki, edukacji, aktywności zawodowej i społecznej, systemu transportowego oraz redukcji emisji i ochrony środowiska. W zakresie redukcji emisji w Regionalnym Programie Operacyjnym przeznaczono 71 mln zł, m.in. na modernizacje oświetlenia ulicznego.
 
Spółka Energa Oświetlenie – należąca do Grupy Energa – wsparła samorządy w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie. Dzięki elastycznym umowom, które firma podpisała z 18 pomorskimi miastami i gminami, samorządy pozyskały środki z funduszu unijnego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 2.02.2017 r. Łączna wartość wszystkich projektów, w których partnerem była Energa Oświetlenie, to prawie 34 mln zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na modernizację oświetlenia ulicznego.
 
Energa współpracuje z samorządami
 
17 lutego br., podczas spotkania z udziałem przedstawicieli pomorskich Gmin współpracujących z Energą Oświetlenie, wręczono certyfikaty „Efektywności oświetleniowej”. Są one wyrazem uznania dla gmin za wspólne , zakończone sukcesem działania , służące poprawie efektywności energetycznej.
 
– Wypracowaliśmy nowy, bardziej elastyczny model naszej współpracy z gminami, w którym obie strony realizują zadania zorientowane na interes społeczny i uzyskanie efektu proekologicznego. Włożyliśmy ogromny wkład w przygotowanie przez gminy wniosków, przeprowadziliśmy audyty oświetleniowe oraz udzieliliśmy wsparcia prawnego – powiedział Piotr Meler, Prezes Energa Oświetlenie.
 
Modernizacja oświetlenia w ramach programu ma trwać około dwóch lat. W 18 gminach wymienionych i zmodernizowanych zostanie 18 tys. punktów świetlnych przy użyciu technologii LED-owej. Takie nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie – wdrażane na Pomorzu głównie przez Energę – ma zmniejszyć zużycie energii oraz znacznie zredukować emisję CO2. Oświetlenie wymienione zostanie m.in. w Skarszewach, Człuchowie, Rzeczenicy, Przechlewie, Czarnem, Miastku, Tuchomiu, Czarnej Dąbrówce, Parchowie, Luzinie, Kościerzynie, Rumi, Redzie, Starogardzie Gdańskim, Bobowie i Dziemianach.
 
– Bez harmonijnej współpracy z ENERGA Oświetlenie jeszcze długo nie moglibyśmy pozwolić sobie na sfinansowanie przeprowadzenia kompleksowej modernizacji oświetlenia na terenie naszej gminy. Jestem przekonany, że przyczyni się ona do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Już na początku kadencji rozważałem możliwość wymiany oświetlenia sodowego na LED-owe, jednak kwota 800-900 tys. zł przekraczała możliwości budżetowe gminy. W tej chwili dzięki wsparciu z funduszy unijnych ta modernizacja będzie możliwa – powiedział Piotr Zabrocki, Burmistrz Miasta i Gminy Czarne.
 
Wnioski na modernizacje oświetlenia zostały złożone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020. Umowy o dofinansowanie zostaną podpisane 1 marca br. Prace modernizacyjne mają być zrealizowane do końca 2018 r.