ENERGA Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w Sulęczynie

ENERGA Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w Sulęczynie

 • A
 • A
 • A

Spółka Energa Oświetlenie zakończyła pierwszą w tym roku modernizację oświetlenia ulicznego.
 
W Sulęczynie i 24 okolicznych miejscowościach położonych na terenie tej gminy wymieniono 423 energochłonne  lampy sodowe na energooszczędne matryce Led. Pracę rozpoczęły się na początku grudnia ubiegłego roku i trwały do połowy lutego bieżącego roku.
 
W wyniku przeprowadzonej modernizacji  w całej Gminie Sulęczyno zaoszczędzone zostanie ponad 130 MWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 100 ton w tym samym okresie.
 

Sulęczyno. Aleja Zwycięstwa przed   oraz  po modernizacji. Fot. Energa Oświetlenie.

 
Znaczne oszczędności i korzyści dla środowiska naturalnego to nie jedyna zaleta uzyskana w wyniku przeprowadzonej modernizacji. Białe światło emitowane przez lampy Led przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz podkreśli walory krajobrazowe tego regionu.
 

Sulęczyno. Ulica Żeromskiego przed  oraz po modernizacji. Fot. Energa Oświetlenie.

  

 

Sulęczyno. Ulica Letnia. Energooszczędne  lampy LED. Fot. Energa Oświetlenie.

  

 

Sulęczyno. Ulica Stroma. Nowoczesne lampy LED zapewniają dobrą widoczność. Fot. Energa Oświetlenie.

Niewielka modernizacja - spore korzyści dla gminy i mieszkańców

Niewielka modernizacja - spore korzyści dla gminy i mieszkańców

 • A
 • A
 • A

Spółka Energa Oświetlenie świadczy szeroką, dostosowaną do potrzeb i możliwości lokalnych społeczności, usługę  modernizacji oświetlenia ulic, placów i dróg . Gminy dysponujące  większym budżetem  coraz częściej decydują się na zainstalowanie na swoich ulicach  najnowocześniejszych lamp typu LED.
 
Samorządom o mniejszych dochodach  Energa Oświetlenie proponuje zastąpienie lamp rtęciowych, lampami sodowymi nowej generacji. Przykładem takiej właśnie podstawowej modernizacji jest wymiana 281 szt. opraw oświetleniowych na terenie 8 miejscowości zlokalizowanych w gminie Rybno (woj. warmińsko-mazurskie). Zdemontowano i poddano utylizacji szkodliwe dla środowiska naturalnego lampy rtęciowe, które zastąpiono znacznie oszczędniejszymi oraz posiadającymi większą skuteczność świetlną, lampami sodowymi. Obecnie w całej gminie występuje tylko oświetlenie sodowe. W trakcie prac modernizacyjnych wymieniono również wszystkie wysięgniki do nowo zainstalowanych opraw.
 
rybno1

W Rybnie, ulice oświetlają już wyłącznie lampy sodowe nowej generacji. Fot. Energa Oświetlenie

 

 

Nie zawsze budżety gmin pozwalają na udźwignięcie kosztów związanych z instalacją najnowocześniejszego oświetlenia typu LED, w takim przypadku wymiana lamp rtęciowych na sodowe jest dobrą alternatywą. Przeprowadzona modernizacja w gminie Rybno przebiegła sprawnie i zakończyła się przed zaplanowanym terminem – podkreśla Andrzej Markiewicz – Kierownik Wydziału Realizacji Usług Region Centrum Energa Oświetlenie.
 
 

Korzyści dla Gminy i środowiska naturalnego
 
W wyniku przeprowadzonej modernizacji Gmina zaoszczędzi łącznie 140 MWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 114 ton w tym samym okresie.  Oszczędności w kosztach utrzymania oświetlenia ulicznego  to nie jedyna korzyść jaką uzyskała Gmina. Demontaż ostatnich znajdujących w Rybnie się lamp rtęciowych przyczyni się także do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz zdrowia dla jego mieszkańców oraz gości, licznie odwiedzających ten atrakcyjny turystycznie region pojezierza iławskiego.

 

rybno2

Rybno. Oświetlenie uliczne z lampami sodowymi. Fot. Energa Oświetlenie.

Iluminacja pomnika Św. Wojciecha w Gdańsku

Iluminacja pomnika Św. Wojciecha w Gdańsku

 • A
 • A
 • A

W dniu 04.08.2016 roku ENERGA Oświetlenie wykonała iluminację pomnika Świętego Wojciecha, który został w lipcu br. przeniesiony sprzed gdańskiego kościoła św. Trójcy do granicy miasta od strony Pruszcza Gdańskiego.
Do podświetlenia monumentu wykorzystano dwa naświetlacze.
 
Całość prac iluminacyjnych wykonała Spółka Energa Oświetlenie.
 

00001

fot. Materiały EOŚ

 

0004

fot. Materiały EOŚ

 


 

O pomniku

 

Współczesny pomnik przedstawiający postać św. Wojciecha w ornacie i mitrze z  pastorałem, zakończonym krzyżem na kuli, w lewej ręce. Figura o wysokości 2,6 m odlana w brązie  jest  umieszczona na postumencie granitowym z napisem kutym wgłębnym „ŚWIĘTY WOJCIECH 997”. Postument ma formę sześcianu z fragmentami powierzchni z surową, łupaną fakturą. Na tylnej płaszczyźnie postumentu znajduje się napis: „DAR DLA MIASTA GDAŃSKA, KS PRAŁAT HENRYK JANKOWSKI- PROBOSZCZ BAZYLIKI ŚW. BRYGIDY W MAJU 2000 R. AUTOREM RZEŹBY JEST: JÓZEF FUKŚ W DARZE DLA MIASTA GDAŃSKA.”

 

00008fot. Materiały EOŚ

Modernizacja oświetlenia bulwaru nadmorskiego im. Prof. Kazimierza Demela w Helu

Modernizacja oświetlenia bulwaru nadmorskiego im. Prof. Kazimierza Demela w Helu

 • A
 • A
 • A

W sierpniu 2015 roku Spółka ENERGA Oświetlenie zakończyła modernizację oświetlenia bulwaru nadmorskiego w Helu.
 
W ramach przeprowadzonej przez Spółkę modernizacji podświetlone zostały m.in:
 
* gazony z roślinami zostały podświetlone liniami ledowymi;
* 18 ławek – zastosowano specjalne oprawy w obudowie falochronu;

* 11 szt. opraw LED umieszczonych na 5m słupach.

 

Całość prac wykonawczych bulwaru zrealizowała ENERGA Oświetlenie.

 

Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie miejskiej Hajnówka w woj. podlaskim

Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie miejskiej Hajnówka w woj. podlaskim

 • A
 • A
 • A

fot. Philips Lighting Poland

 

 

Podpisany kontrakt z miastem na modernizację oświetlenia ulicznego został zrealizowany przez Spółkę w wyniku zwycięstwa w ogłoszonym przez Urząd Miasta przetargu w ramach Programu SOWA. W trakcie prac modernizacyjnych Spółka wymieniła blisko 470 opraw świetlnych starego typu na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe.

 


SOWA to projekt finansowany przez NFOŚiGW polegający na dofinansowaniu samorządów, które zechcą zainwestować w energooszczędne oświetlenie.


 

 

Oszczędności dla miasta

 

Nowe punkty świetlne mają niższą moc (57W,117W) od poprzednio zainstalowanych (250W, 400W), uzyskując jednocześnie o wiele lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oświetleniowych – energooszczędnej technologii LED – koszty zużycia energii elektrycznej w mieście znacznie spadną. Dla modernizowanego obszaru oszczędność mocy osiągnie poziom ponad 70%.

Działania modernizacyjne objęły także uruchomienie i konfigurację nowoczesnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia o nazwie CPAnet.

System, który został zastosowany w Hajnówce jest obecnie jednym z najnowszych systemów zdalnego monitorowania i zarządzania oświetleniem ulicznym przez stronę WWW. Umożliwia on inteligentne sterowanie oświetleniem w czasie rzeczywistym z pozycji komputera oraz urządzenia mobilnego w zależności od warunków pogodowych i natężenia ruchu ulicznego.

 
 

Jeszcze jaśniej pod latarnią

 

Nowe oświetlenie w Hajnówce będzie nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców niż żółte światło sodowe. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie staje się jaśniejsze i bardziej naturalne. Dzięki oświetleniu LED-owemu rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku jest łatwiejsze. Nowe oświetlenie zapewni także lepszą widoczność pobocza.

 

Modernizacja w Hajnówce została zakończona pod koniec listopada 2014 roku, jest ona jedną z większych przeprowadzonych przez Energa Oświetlenie na terenie kraju. Jest to równocześnie pierwsza taka modernizacja dokonana poza obszarem działania Spółki. Wcześniej Spółka zrealizowała duże inwestycje m.in. Koszalinie, w pomorskim Trzebielinie i Słupsku oraz w zachodniopomorskiej gminie Postomino. W Koszalinie Energa zmodernizowała 900 opraw świetlnych, w Trzebielinie wymieniła i zmodernizowała 354 lampy, dzięki czemu miejscowość jako pierwsza w kraju została w pełni oświetlona przy użyciu LED. W Słupsku spółka zamontowała ponad 700, a w Postominie 480 opraw sodowych, zastępując nimi stare energochłonne oprawy rtęciowe.

Energa Oświetlenie modernizuje oświetlenie uliczne w Koszalinie

Energa Oświetlenie modernizuje oświetlenie uliczne w Koszalinie

 • A
 • A
 • A

fot. z modernizacji oświetlenia w Koszalinie – listopad 2014

 

 

Energa Oświetlenie wymieni w Koszalinie blisko 900 opraw świetlnych starego typu na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe. Rozpoczęta właśnie modernizacja jest jedną z większych tego typu w województwie zachodniopomorskim. W mieście będzie jaśniej i bardziej ekologicznie.

 

Spółka należąca do Grupy Energa rozpoczęła modernizację oświetlenia na kilkunastu głównych ulicach miasta. – Modernizacja w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, jednocześnie zagwarantuje niższe zużycie energii elektrycznej i mniejszą emisję zanieczyszczeń – mówi Arkadiusz Marat, prezes Energa Oświetlenie.

 

Oszczędności dla miasta

 

Nowe punkty świetlne będą miały niższą moc od obecnie zainstalowanych, uzyskując jednocześnie o wiele lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oświetleniowych – energooszczędnej technologii LED – koszty zużycia energii elektrycznej w mieście znacznie spadną. Dla modernizowanego obszaru oszczędność mocy osiągnie poziom ponad 50%. Miasto zaoszczędzi rocznie 600 MWh energii, co odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 do atmosfery o 550 ton w skali roku.

 

Jeszcze jaśniej pod latarnią

 

Nowe oświetlenie w Koszalinie będzie nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców niż żółte światło sodowe. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie staje się jaśniejsze i bardziej naturalne. Dzięki oświetleniu LED-owemu rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku jest łatwiejsze. Nowe oświetlenie zapewni także lepszą widoczność pobocza.

 

W zależności od pogody modernizacja trwać będzie od dwóch do czterech miesięcy. Średni czas wymiany jednej oprawy przez dwóch specjalistów to około 30 minut. – Przy zaangażowaniu trzech, czterech takich ekip jesteśmy w stanie wymienić dziennie około trzydziestu opraw. Jeśli więc pogoda nam pozwoli, do końca grudnia większość oświetlenia może być już wymieniona. – ocenia prezes spółki.

 

Modernizacja w Koszalinie będzie jedną z większych prowadzonych przez Energa Oświetlenie na Pomorzu. Wcześniej spółka zrealizowała duże inwestycje m.in. w pomorskim Trzebielinie i Słupsku oraz w zachodniopomorskiej gminie Postomino. W Trzebielinie Energa wymieniła i zmodernizowała 354 lampy, dzięki czemu miejscowość jako pierwsza w kraju została w pełni oświetlona przy użyciu LED. W Słupsku spółka zamontowała ponad 700, a w Postominie 480 opraw sodowych, zastępując nimi stare energochłonne oprawy rtęciowe.

Iluminacja Monumentu Orła w Będominie

Iluminacja Monumentu Orła w Będominie

 • A
 • A
 • A

 

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. wykonała niezwykłą iluminację świetlną monumentu Orła na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Będomin to miejsce wyjątkowe, ponieważ właśnie na Kaszubach na świat przyszedł Józef Wybicki, autor polskiego hymnu państwowego. Dziś w rodzinnym dworku J. Wybickiego mieści się Muzeum Hymnu Narodowego.

 

Orzeł ma blisko 5 metrów wysokości, a jego skrzydła składają się z ponad 200 starych kos, które są symbolem kościuszkowskich kosynierów. Autorem tego niezwykłego monumentu jest Robert Florczak.

 

Do realizacji tej nietypowej iluminacji wykorzystano 5 specjalnych naświetlaczy, które emitują światło typu LED, dzięki czemu dodatkowo podkreślono cechy iluminowanego obiektu.

Iluminację wykonano w dniu 07.08.2014.

 

Modernizacja oświetlenia w Nowej Cerkwi

Modernizacja oświetlenia w Nowej Cerkwi

 • A
 • A
 • A

 

Spółka Energa Oświetlenie w czerwcu 2014 zakończyła modernizację oświetlenia w Nowej Cerkwi w gminie Morzeszczyn.

 

Wymieniono 13 punktów świetlnych, stare oprawy typu sodowego zamieniono na energooszczędne i nowoczesne oprawy LED (Clear Way). Białe światło ze źródeł LED zwiększa bezpieczeństwo na drogach, a doskonała skuteczność świetlna pomaga obniżyć koszty energii ponoszone przez miasta.

 

Spółka w swojej działalności dąży do stosowania na terenie obsługiwanych gmin  nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w oświetleniu ulicznym i drogowym. Wymiana lamp na energooszczędne oprawy LED przyniesie w przyszłości oszczędności oraz będzie mieć znaczny wpływ na ochronę środowiska.

 

Diody LED jako źródło światła pobierają mniej energii, niż jaka jest potrzebna dla konwencjonalnego źródła światła, aby osiągnąć porównywalne parametry oświetleniowe.