ENERGA Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w Sulęczynie

ENERGA Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w Sulęczynie

 • A
 • A
 • A

Spółka Energa Oświetlenie zakończyła pierwszą w tym roku modernizację oświetlenia ulicznego.
 
W Sulęczynie i 24 okolicznych miejscowościach położonych na terenie tej gminy wymieniono 423 energochłonne  lampy sodowe na energooszczędne matryce Led. Pracę rozpoczęły się na początku grudnia ubiegłego roku i trwały do połowy lutego bieżącego roku.
 
W wyniku przeprowadzonej modernizacji  w całej Gminie Sulęczyno zaoszczędzone zostanie ponad 130 MWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 100 ton w tym samym okresie.
 

Sulęczyno. Aleja Zwycięstwa przed   oraz  po modernizacji. Fot. Energa Oświetlenie.

 
Znaczne oszczędności i korzyści dla środowiska naturalnego to nie jedyna zaleta uzyskana w wyniku przeprowadzonej modernizacji. Białe światło emitowane przez lampy Led przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz podkreśli walory krajobrazowe tego regionu.
 

Sulęczyno. Ulica Żeromskiego przed  oraz po modernizacji. Fot. Energa Oświetlenie.

  

 

Sulęczyno. Ulica Letnia. Energooszczędne  lampy LED. Fot. Energa Oświetlenie.

  

 

Sulęczyno. Ulica Stroma. Nowoczesne lampy LED zapewniają dobrą widoczność. Fot. Energa Oświetlenie.

Niewielka modernizacja - spore korzyści dla gminy i mieszkańców

Niewielka modernizacja - spore korzyści dla gminy i mieszkańców

 • A
 • A
 • A

Spółka Energa Oświetlenie świadczy szeroką, dostosowaną do potrzeb i możliwości lokalnych społeczności, usługę  modernizacji oświetlenia ulic, placów i dróg . Gminy dysponujące  większym budżetem  coraz częściej decydują się na zainstalowanie na swoich ulicach  najnowocześniejszych lamp typu LED.
 
Samorządom o mniejszych dochodach  Energa Oświetlenie proponuje zastąpienie lamp rtęciowych, lampami sodowymi nowej generacji. Przykładem takiej właśnie podstawowej modernizacji jest wymiana 281 szt. opraw oświetleniowych na terenie 8 miejscowości zlokalizowanych w gminie Rybno (woj. warmińsko-mazurskie). Zdemontowano i poddano utylizacji szkodliwe dla środowiska naturalnego lampy rtęciowe, które zastąpiono znacznie oszczędniejszymi oraz posiadającymi większą skuteczność świetlną, lampami sodowymi. Obecnie w całej gminie występuje tylko oświetlenie sodowe. W trakcie prac modernizacyjnych wymieniono również wszystkie wysięgniki do nowo zainstalowanych opraw.
 
rybno1

W Rybnie, ulice oświetlają już wyłącznie lampy sodowe nowej generacji. Fot. Energa Oświetlenie

 

 

Nie zawsze budżety gmin pozwalają na udźwignięcie kosztów związanych z instalacją najnowocześniejszego oświetlenia typu LED, w takim przypadku wymiana lamp rtęciowych na sodowe jest dobrą alternatywą. Przeprowadzona modernizacja w gminie Rybno przebiegła sprawnie i zakończyła się przed zaplanowanym terminem – podkreśla Andrzej Markiewicz – Kierownik Wydziału Realizacji Usług Region Centrum Energa Oświetlenie.
 
 

Korzyści dla Gminy i środowiska naturalnego
 
W wyniku przeprowadzonej modernizacji Gmina zaoszczędzi łącznie 140 MWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 114 ton w tym samym okresie.  Oszczędności w kosztach utrzymania oświetlenia ulicznego  to nie jedyna korzyść jaką uzyskała Gmina. Demontaż ostatnich znajdujących w Rybnie się lamp rtęciowych przyczyni się także do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz zdrowia dla jego mieszkańców oraz gości, licznie odwiedzających ten atrakcyjny turystycznie region pojezierza iławskiego.

 

rybno2

Rybno. Oświetlenie uliczne z lampami sodowymi. Fot. Energa Oświetlenie.

Iluminacja pomnika Św. Wojciecha w Gdańsku

Iluminacja pomnika Św. Wojciecha w Gdańsku

 • A
 • A
 • A

W dniu 04.08.2016 roku ENERGA Oświetlenie wykonała iluminację pomnika Świętego Wojciecha, który został w lipcu br. przeniesiony sprzed gdańskiego kościoła św. Trójcy do granicy miasta od strony Pruszcza Gdańskiego.
Do podświetlenia monumentu wykorzystano dwa naświetlacze.
 
Całość prac iluminacyjnych wykonała Spółka Energa Oświetlenie.
 

00001

fot. Materiały EOŚ

 

0004

fot. Materiały EOŚ

 


 

O pomniku

 

Współczesny pomnik przedstawiający postać św. Wojciecha w ornacie i mitrze z  pastorałem, zakończonym krzyżem na kuli, w lewej ręce. Figura o wysokości 2,6 m odlana w brązie  jest  umieszczona na postumencie granitowym z napisem kutym wgłębnym „ŚWIĘTY WOJCIECH 997”. Postument ma formę sześcianu z fragmentami powierzchni z surową, łupaną fakturą. Na tylnej płaszczyźnie postumentu znajduje się napis: „DAR DLA MIASTA GDAŃSKA, KS PRAŁAT HENRYK JANKOWSKI- PROBOSZCZ BAZYLIKI ŚW. BRYGIDY W MAJU 2000 R. AUTOREM RZEŹBY JEST: JÓZEF FUKŚ W DARZE DLA MIASTA GDAŃSKA.”

 

00008fot. Materiały EOŚ

Modernizacja oświetlenia bulwaru nadmorskiego im. Prof. Kazimierza Demela w Helu

Modernizacja oświetlenia bulwaru nadmorskiego im. Prof. Kazimierza Demela w Helu

 • A
 • A
 • A

W sierpniu 2015 roku Spółka ENERGA Oświetlenie zakończyła modernizację oświetlenia bulwaru nadmorskiego w Helu.
 
W ramach przeprowadzonej przez Spółkę modernizacji podświetlone zostały m.in:
 
* gazony z roślinami zostały podświetlone liniami ledowymi;
* 18 ławek – zastosowano specjalne oprawy w obudowie falochronu;

* 11 szt. opraw LED umieszczonych na 5m słupach.

 

Całość prac wykonawczych bulwaru zrealizowała ENERGA Oświetlenie.

 

Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie miejskiej Hajnówka w woj. podlaskim

Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie miejskiej Hajnówka w woj. podlaskim

 • A
 • A
 • A

fot. Philips Lighting Poland

 

 

Podpisany kontrakt z miastem na modernizację oświetlenia ulicznego został zrealizowany przez Spółkę w wyniku zwycięstwa w ogłoszonym przez Urząd Miasta przetargu w ramach Programu SOWA. W trakcie prac modernizacyjnych Spółka wymieniła blisko 470 opraw świetlnych starego typu na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe.

 


SOWA to projekt finansowany przez NFOŚiGW polegający na dofinansowaniu samorządów, które zechcą zainwestować w energooszczędne oświetlenie.


 

 

Oszczędności dla miasta

 

Nowe punkty świetlne mają niższą moc (57W,117W) od poprzednio zainstalowanych (250W, 400W), uzyskując jednocześnie o wiele lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oświetleniowych – energooszczędnej technologii LED – koszty zużycia energii elektrycznej w mieście znacznie spadną. Dla modernizowanego obszaru oszczędność mocy osiągnie poziom ponad 70%.

Działania modernizacyjne objęły także uruchomienie i konfigurację nowoczesnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia o nazwie CPAnet.

System, który został zastosowany w Hajnówce jest obecnie jednym z najnowszych systemów zdalnego monitorowania i zarządzania oświetleniem ulicznym przez stronę WWW. Umożliwia on inteligentne sterowanie oświetleniem w czasie rzeczywistym z pozycji komputera oraz urządzenia mobilnego w zależności od warunków pogodowych i natężenia ruchu ulicznego.

 
 

Jeszcze jaśniej pod latarnią

 

Nowe oświetlenie w Hajnówce będzie nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców niż żółte światło sodowe. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie staje się jaśniejsze i bardziej naturalne. Dzięki oświetleniu LED-owemu rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku jest łatwiejsze. Nowe oświetlenie zapewni także lepszą widoczność pobocza.

 

Modernizacja w Hajnówce została zakończona pod koniec listopada 2014 roku, jest ona jedną z większych przeprowadzonych przez Energa Oświetlenie na terenie kraju. Jest to równocześnie pierwsza taka modernizacja dokonana poza obszarem działania Spółki. Wcześniej Spółka zrealizowała duże inwestycje m.in. Koszalinie, w pomorskim Trzebielinie i Słupsku oraz w zachodniopomorskiej gminie Postomino. W Koszalinie Energa zmodernizowała 900 opraw świetlnych, w Trzebielinie wymieniła i zmodernizowała 354 lampy, dzięki czemu miejscowość jako pierwsza w kraju została w pełni oświetlona przy użyciu LED. W Słupsku spółka zamontowała ponad 700, a w Postominie 480 opraw sodowych, zastępując nimi stare energochłonne oprawy rtęciowe.

Energa Oświetlenie modernizuje oświetlenie uliczne w Koszalinie

Energa Oświetlenie modernizuje oświetlenie uliczne w Koszalinie

 • A
 • A
 • A

fot. z modernizacji oświetlenia w Koszalinie – listopad 2014

 

 

Energa Oświetlenie wymieni w Koszalinie blisko 900 opraw świetlnych starego typu na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe. Rozpoczęta właśnie modernizacja jest jedną z większych tego typu w województwie zachodniopomorskim. W mieście będzie jaśniej i bardziej ekologicznie.

 

Spółka należąca do Grupy Energa rozpoczęła modernizację oświetlenia na kilkunastu głównych ulicach miasta. – Modernizacja w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, jednocześnie zagwarantuje niższe zużycie energii elektrycznej i mniejszą emisję zanieczyszczeń – mówi Arkadiusz Marat, prezes Energa Oświetlenie.

 

Oszczędności dla miasta

 

Nowe punkty świetlne będą miały niższą moc od obecnie zainstalowanych, uzyskując jednocześnie o wiele lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oświetleniowych – energooszczędnej technologii LED – koszty zużycia energii elektrycznej w mieście znacznie spadną. Dla modernizowanego obszaru oszczędność mocy osiągnie poziom ponad 50%. Miasto zaoszczędzi rocznie 600 MWh energii, co odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 do atmosfery o 550 ton w skali roku.

 

Jeszcze jaśniej pod latarnią

 

Nowe oświetlenie w Koszalinie będzie nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców niż żółte światło sodowe. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie staje się jaśniejsze i bardziej naturalne. Dzięki oświetleniu LED-owemu rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku jest łatwiejsze. Nowe oświetlenie zapewni także lepszą widoczność pobocza.

 

W zależności od pogody modernizacja trwać będzie od dwóch do czterech miesięcy. Średni czas wymiany jednej oprawy przez dwóch specjalistów to około 30 minut. – Przy zaangażowaniu trzech, czterech takich ekip jesteśmy w stanie wymienić dziennie około trzydziestu opraw. Jeśli więc pogoda nam pozwoli, do końca grudnia większość oświetlenia może być już wymieniona. – ocenia prezes spółki.

 

Modernizacja w Koszalinie będzie jedną z większych prowadzonych przez Energa Oświetlenie na Pomorzu. Wcześniej spółka zrealizowała duże inwestycje m.in. w pomorskim Trzebielinie i Słupsku oraz w zachodniopomorskiej gminie Postomino. W Trzebielinie Energa wymieniła i zmodernizowała 354 lampy, dzięki czemu miejscowość jako pierwsza w kraju została w pełni oświetlona przy użyciu LED. W Słupsku spółka zamontowała ponad 700, a w Postominie 480 opraw sodowych, zastępując nimi stare energochłonne oprawy rtęciowe.

Iluminacja Monumentu Orła w Będominie

Iluminacja Monumentu Orła w Będominie

 • A
 • A
 • A

 

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. wykonała niezwykłą iluminację świetlną monumentu Orła na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Będomin to miejsce wyjątkowe, ponieważ właśnie na Kaszubach na świat przyszedł Józef Wybicki, autor polskiego hymnu państwowego. Dziś w rodzinnym dworku J. Wybickiego mieści się Muzeum Hymnu Narodowego.

 

Orzeł ma blisko 5 metrów wysokości, a jego skrzydła składają się z ponad 200 starych kos, które są symbolem kościuszkowskich kosynierów. Autorem tego niezwykłego monumentu jest Robert Florczak.

 

Do realizacji tej nietypowej iluminacji wykorzystano 5 specjalnych naświetlaczy, które emitują światło typu LED, dzięki czemu dodatkowo podkreślono cechy iluminowanego obiektu.

Iluminację wykonano w dniu 07.08.2014.

 

Modernizacja oświetlenia w Nowej Cerkwi

Modernizacja oświetlenia w Nowej Cerkwi

 • A
 • A
 • A

 

Spółka Energa Oświetlenie w czerwcu 2014 zakończyła modernizację oświetlenia w Nowej Cerkwi w gminie Morzeszczyn.

 

Wymieniono 13 punktów świetlnych, stare oprawy typu sodowego zamieniono na energooszczędne i nowoczesne oprawy LED (Clear Way). Białe światło ze źródeł LED zwiększa bezpieczeństwo na drogach, a doskonała skuteczność świetlna pomaga obniżyć koszty energii ponoszone przez miasta.

 

Spółka w swojej działalności dąży do stosowania na terenie obsługiwanych gmin  nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w oświetleniu ulicznym i drogowym. Wymiana lamp na energooszczędne oprawy LED przyniesie w przyszłości oszczędności oraz będzie mieć znaczny wpływ na ochronę środowiska.

 

Diody LED jako źródło światła pobierają mniej energii, niż jaka jest potrzebna dla konwencjonalnego źródła światła, aby osiągnąć porównywalne parametry oświetleniowe.

ENERGA Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie uliczne w Gminie Radzionków

ENERGA Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie uliczne w Gminie Radzionków

 • A
 • A
 • A

12 czerwca 2014 nastąpiło oficjalne podpisanie umowy pomiędzy przedstawicielami Gminy Radzionków, a Zarządem Spółki ENERGA Oświetlenie, dotyczącej wykonania nowoczesnej sieci oświetlenia ulicznego wyposażonej w energooszczędne oprawy LED oraz w zaawansowany system sterowania oświetleniem.

 

oswietlenie

 fot. archiwum gminy Radzionków

 

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. należąca do Grupy Kapitałowej ENERGA SA wygrała ogłoszony przez Gminę Radzionków przetarg publiczny prowadzony w trybie dialogu konkurencyjnego, do którego przystąpiło siedmiu oferentów.

 

Spółka w okresie trwania umowy zaprojektuje i wybuduje sieć oświetlenia ulicznego składającą się z ok. 1800 sztuk nowoczesnych i energooszczędnych opraw LED w okresie 18 miesięcy. Po wybudowaniu sieci będzie świadczyła kompleksową usługę oświetleniową, polegającą na utrzymaniu infrastruktury obejmującą zarządzanie, eksploatację, konserwację  oraz sterowanie oświetleniem przez okres 10 lat.

Od 2015 roku Spółka będzie również dostarczała energię elektryczną dla potrzeb oświetlenia ulicznego Gminy.

 

Oszczędności – rachunki mniejsze o 70 %

 

Nowe punkty świetlne będą miały  niższą moc od obecnie zainstalowanych uzyskując jednocześnie dużo lepsze parametry oświetleniowe. Modernizacja przyczyni się, do poprawy bezpieczeństwa, komfortu użytkowania jednocześnie gwarantując niższe zużycie energii elektrycznej. Przyczyni się do tego nowoczesny, zaawansowany system inteligentnego sterowania oświetleniem. Gmina Radzionków po realizacji inwestycji będzie pierwszą w Polsce Gminą z całą siecią oświetleniową objętą systemem zdalnego sterowania. Zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej planowane jest  na poziomie 70 procent czyli 673 MWh w skali roku co odpowiada 546 ton emisji CO2.

 

Po realizacji inwestycji Gmina Radzionków ma szansę uzyskać zwrot dużej części  kosztów   inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa Śląskiego lub uzyskać „Białe Certyfikaty” dzięki uzyskanemu efektowi ekologicznemu.

 

 

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o., firma z Grupy ENERGA, istnieje od 1996 r., kontynuując ponad czterdziestoletnie tradycje Rejonu Oświetlenia Ulic w Sopocie w dziedzinie oświetlenia. Wyspecjalizowała się w kompleksowej usłudze oświetleniowej. Zatrudnia ponad 230-osobową, profesjonalną kadrę od lat związaną z energetyką i oświetleniem. Jest właścicielem 375 tysięcy lamp oświetleniowych. Dysponuje nowoczesnym sprzętem technicznym, specjalistycznym wyposażeniem, w tym 58 podnośnikami, oraz stosuje energooszczędne i innowacyjne rozwiązania w eksploatacji sieci oświetleniowych. Kapitał zakładowy firmy wynosi blisko 200 mln zł.

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. świadczy usługi na szeroko rozumianym rynku oświetleniowym na terenie całej Polski. Prowadzi eksploatację oraz konserwację sieci oświetleniowych. Prowadzi modernizacje oświetlenia, między innymi w formule finansowania z uzyskanych oszczędności zużywanej energii elektrycznej. Zajmuje się również usługami w zakresie konserwacji sygnalizacji ulicznej, iluminuje obiekty, dostarcza i montuje dekoracje okolicznościowe.

Modernizacja opraw oświetleniowych w Pieniężnie

Modernizacja opraw oświetleniowych w Pieniężnie

 • A
 • A
 • A

 

Dnia  21.02.2014 roku na ulicy Królewieckiej w Pieniężnie zamontowane zostały nowoczesne oprawy oświetleniowe.  W 11 punktach dokonano wymiany lamp sodowych na energooszczędne i nowoczesne oprawy typu LED.

Nowoczesne oprawy zamontowane zostały dzięki dobrej współpracy Energa Oświetlenie Sp. z o. o.  oraz RDRU w Młynarach.

 

Wymiana  lamp przyniesie w przyszłości spore oszczędności oraz ochronę środowiska. Diody LED jako źródło światła pobierają mniej energii, niż jaka jest potrzebna dla konwencjonalnego źródła światła, aby osiągnąć porównywalne parametry oświetleniowe.

Iluminacja Kościoła p.w. św. Katarzyny w Klonówce

Iluminacja Kościoła p.w. św. Katarzyny w Klonówce

 • A
 • A
 • A

 

Klonówka to wieś należąca do Gminy Starogard Gdański. Najciekawszym obiektem w Klonówce jest kościół św. Katarzyny wybudowany w drugiej połowie XIV wieku przez Zakon Krzyżacki.

 

W listopadzie 2013 roku ENERGA Oświetlenie wykonała pełną iluminację zewnętrzną kościoła mającego na celu uwidocznienie oraz wyeksponowanie istotnych detali tego historycznego obiektu. Do iluminacji kościoła zastosowano specjalne oprawy oświetleniowe oraz źródła światła.

 

Na podstawie przeprowadzonej analizy oraz po wykonanych próbach terenowych określono najlepsze rozwiązania iluminacyjne dla tego obiektu.

 

Ostatecznie do iluminacji obiektu zastosowano 24 szt. różnego typu opraw. Na 3 specjalnie posadowionych słupach zamieszczono naświetlacze, które dodatkowo podkreśliły walory architektoniczne iluminowanego obiektu.

 

Sterowanie oświetleniem iluminacyjnym kościoła odbywa się za pomocą zastosowanego wyłącznika zmierzchowego, który w połączeniu z zegarem sterowniczym w zautomatyzowany sposób steruje pracą iluminacji obiektu.

Modernizacja oświetlenia w Polanowie

Modernizacja oświetlenia w Polanowie

 • A
 • A
 • A

Spółka Energa Oświetlenie w marcu 2014 roku zakończyła modernizację oświetlenia w Polanowie. Wymieniono 18 punktów świetlnych na ulicy Bobolickiej, Kolejowej i Wolności, stare oprawy typu sodowego zamieniono na energooszczędne i nowoczesne oprawy LEDOWE (Albana LED 75W na słupach ozdobnych Art. Metal).

 

 

Spółka w swojej działalności dąży do stosowania na terenie obsługiwanych gmin nowoczesne i innowacyjne rozwiązania w oświetleniu ulicznym i drogowym. Wymiana lamp na nowoczesne oprawy LED przyniesie w przyszłości oszczędności oraz będzie mieć znaczny wpływ na ochronę środowiska.

 

 Diody LED jako źródło światła pobierają mniej energii, niż jaka jest potrzebna dla konwencjonalnego źródła światła, aby osiągnąć porównywalne parametry oświetleniowe.

 

 

Iluminacja Kościoła Św. Anny w Chałupach

Iluminacja Kościoła Św. Anny w Chałupach

 • A
 • A
 • A

 

Wiosną 2013 roku Spółka ENERGA Oświetlenie wykonała iluminację kościoła Św. Anny w Chałupach.

Niewielka bryła architektoniczna kościoła z ciekawą połacią dachu została podświetlona za pomocą opraw ledowych (linowych) firmy Philips typu BC 419 w kolorze neutral biały.

 

Oprawy umieszczono po jednej na każdym przymurku, a na ścianie frontowej zamieszczono trzy oprawy ledowe z podświetleniem płaskorzeźby Hostii.

 

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oświetlenia w szczególny sposób zostały wydobyte walory architektoniczne kościoła poprawiając jego charakterystyczny kształt.

 

Całonocne oświetlenie obiektu obecnie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w okolicy, jak również ochrony samego iluminowanego obiektu.

 
ENERGA Oświetlenie – Partnerem Głównym Konferencji Oświetlenie Drogowe

ENERGA Oświetlenie – Partnerem Głównym Konferencji Oświetlenie Drogowe

 • A
 • A
 • A

W dniach 9-10 kwietnia we Władysławowie odbyła się największa organizowana w Polsce VIII edycja konferencji dotyczącej tematyki oświetlenia drogowego pt. Oświetlenie drogowe sposoby zarządzania systemami oświetlenia na terenie kraju”.

 

Głównym parterem konferencji organizowanej przez PTPIREE (Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej) była ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o.

 

Prezes Zarządu Spółki Arkadiusz Marat oraz Wiceprezes Zarządu Janusz Henryk Leszcz podczas wystąpienia zaprezentowali zarys historyczny spółki, aktualny obszar jej działania, zakres oferowanych usług oraz przedstawili niektóre dotychczasowe realizacje modernizacji oświetlenia drogowego w gminach,  przedstawiając przy tym wynikające oszczędności dla gmin oraz poprawę bezpieczeństwa dla jej mieszkańców.

 

Program konferencji to przede wszystkim wysłuchane ciekawe wykłady, dotyczące różnych kwestii związanych z nowoczesnymi technologiami oświetlenia i energetyką.

 

Przedstawiciele Spółki ENERGA Oświetlenie, zaprezentowali  wykłady na temat nowych możliwości pozyskiwania środków na dofinansowanie oświetlenia. O programie ESCO mówił Radosław Saj – Dyrektor Handlowy, program SOWA przedstawił Adam Dakus – Kierownik Wydziału Rozwoju i Strategii, natomiast o Białych Certyfikatach opowiedział Robert Mądraszewski – Specjalista ds. Obsługi Klienta.

 

W przerwach obrad była możliwość zwiedzania stoisk wystawowych dostawców, by móc bliżej zapoznać się z produktami oraz porozmawiać z klientami.  Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na materiały reklamowe, ale na możliwość bliższego poznania naszych usług.

 

Po zakończonym pierwszym dniu konferencji odbyło się spotkanie na plaży przy ognisku, a wieczorem do uroczystej kolacji przygrywał filipiński zespół grając covery znanych piosenek.

 

W konferencji wzięło udział ok. 200 osób,  w tym  przedstawiciele Samorządów Lokalnych i Wojewódzkich, przedstawiciele Spółek Dystrybucyjnych, środowisk naukowych, ośrodków badawczo – rozwojowych, biur projektowych oraz producentów związanych z tematem konferencji.

Trzebielino - najnowocześniej oświetlone w Polsce

Trzebielino - najnowocześniej oświetlone w Polsce

 • A
 • A
 • A

„Szukając oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju często włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych i porannych. Przykład naszej gminy pokazuje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać  drogi i ulice przez całą noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma istotny wpływ na finanse gminy.”

Tomasz Czechowski, Wójt gminy Trzebielino

  

Pomorska miejscowość Trzebielino, jako pierwsza w kraju, została w pełni oświetlona przy użyciu energooszczędnego oświetlenia LED. W całej gminie, do której należy Trzebielino, w ciągu miesiąca wymieniono na LED’owe 218 lamp, a 136 zmodernizowano. Inwestycja obniżająca o połowę rachunki za prąd, to efekt współpracy gminy z ENERGA Oświetlenie oraz Philips Lighting Poland.

 

Pierwsza w kraju taka modernizacja

Gmina Trzebielino jest pierwszą w Polsce gminą wiejską, w której na tak szeroką skalę zastosowano nowoczesną technologię LED w oświetleniu ulicznym. Na terenie gminy w ciągu miesiąca spółka Energa Oświetlenie wymieniła 218 starych lamp na nowe oprawy LED’owe Philips, a pozostałe 136 wykorzystano ponownie, wymieniając w nich źródła światła. Wcześniej ulice w tej gminie były oświetlane głównie przez energochłonne oprawy rtęciowe o mocy 250W. Teraz Trzebielino stało się najnowocześniej oświetloną gminą wiejską w Polsce. Do sterowania oświetleniem Energa Oświetlenie zastosowała zegary astronomiczne.

  

Oszczędności – rachunki mniejsze o 50%

Wszystkie nowe punkty świetlne mają niższą moc od poprzednio zainstalowanych oraz posiadają dużo lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki temu ulice są znacznie lepiej oświetlone, a zużycie energii jest o wiele mniejsze. Według szacunków, w gminie Trzebielino koszty zużycia energii elektrycznej spadną o 55 procent

 

Zużycie energii przed modernizacją

 

Zużycie energii przed modernizacją

Ilość  opraw
        

Energochłonność 
na punkt świetlny (kW)

Łączna zainstalowana moc (kW)

Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali roku

Całkowity koszt w skali roku

354

0,16

58,13

264 zł

93 456 zł

 

Zużycie energii po modernizacji

Ilość  opraw
       

Energochłonność 
na punkt świetlny (kW)

Łączna zainstalowana moc (kW)

Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali roku

Całkowity koszt w skali roku

354

0,07

25,9

118 zł

41 772 zł


Finansowanie poprzez oszczędzanie

Modernizację oświetlenia w Trzebielinie przeprowadzono w oparciu o formułę ESCO (Energy Saving Company), która polega na finansowaniu inwestycji ze środków zaoszczędzonych dzięki nowym rozwiązaniom. Decydując się na współpracę w ramach ESCO gmina otrzymuje usługę kompleksowej modernizacji i konserwacji oświetlenia ulicznego prowadzoną przez Energę Oświetlenie, a koszt inwestycji nie obciąża dodatkowo budżetu gminy.

 

Bezpieczeństwo – światło jaśniejsze i bardziej naturalne

Nowe oświetlenie jest nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców niż żółte światło sodowe. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie postrzegane jest jako jaśniejsze i bardziej naturalne. Światło LED’owe przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, ponieważ dzięki niemu łatwiejsze staje się rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku. Lepsza widoczność poprawia również bezpieczeństwo na drogach. Przeprowadzone przez firmę Philips badania wykazały, że przy białym świetle kierowcy mogą szybciej i z większej odległości dostrzec obiekty lub ruch na poboczu. Z kolei piesi i rowerzyści prędzej zauważą nadjeżdżające pojazdy i stosownie zareagują na sytuację na drodze.

 

– Modernizacja oświetlenia drogowego oznacza dla naszej gminy lepszą jakość oświetlenia dróg oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Tomasz Czechowski, wójt gminy Trzebielino. – Szukając oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju często włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych i porannych. Przykład naszej gminy pokazuje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać  drogi i ulice przez całą noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma istotny wpływ na finanse gminy.

 

Projekt modernizacji oświetlenia w Trzebielinie jest efektem współpracy firm ENERGA Oświetlenie oraz Philips Lighting Poland, które w czerwcu zeszłego roku zawiązały strategiczny alians, mający na celu wdrożenie energooszczędnych technologii oświetleniowych na potrzeby gmin i przemysłu.

 

– Mamy nadzieję, że doświadczenia gminy Trzebielino okażą się dobrym przykładem dla władz samorządowych nie tylko na Pomorzu, lecz także w całej Polsce – mówi Arkadiusz Marat, prezes Zarządu ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. – Profesjonalne oświetlenie sprawia, że ulice w naszych miejscowościach i gminach mogą być jasne i bezpieczne.

 

– Celem naszej współpracy jest przede wszystkim rozwój usług dla gmin i miast, opartych o energooszczędną technologię LED oraz systemy inteligentnego sterowania oświetleniem – tłumaczy Bogdan Rogala, wiceprezes Zarządu Philips Lighting Poland. – Dzięki oszczędnościom generowanym przez tego typu rozwiązania, samorządy mogą nie tylko finansować inwestycje oświetleniowe, lecz także inwestować w inne dziedziny.

 

Certyfikat „100% LED”

 

Trzebielino to gmina wiejska, w której po raz pierwszy na tak dużą skalę została przeprowadzona modernizacja oświetlenia z wykorzystaniem rozwiązań LED’owych. Sama miejscowość Trzebielino, w której wszystkie lampy mają teraz takie oprawy, jako pierwsza w Polsce otrzymała specjalny certyfikat „100% LED”, przyznawany przez firmy ENERGA Oświetlenie i Philips Lighting Poland tym samorządom, które zdecydowały się na podniesienie efektywności energetycznej poprzez zamontowanie energooszczędnego oświetlenia LED.

 

Rzecznik prasowy

 

Beata Ostrowska rzecznik prasowy Grupy ENERGA Beata.Ostrowska@energa.pl 
ENERGA SA ul: Grunwaldzka 472 80-309 Gdańsk http://www.energa.pl
tel.: 58 34 73 954

Iluminacja Gdańskiego Żurawia

Iluminacja Gdańskiego Żurawia

 • A
 • A
 • A

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. oświetliła stojący na nabrzeżu Motławy Żuraw – jeden z najbardziej znanych gdańskich zabytków. 15 czerwca o godz. 22.30. odbyło się uroczyste włączenie iluminacji. Nocne podświetlenie Żurawia jest w całości sfinansowane przez firmy Philips Lighting Poland i Grupę ENERGA, które w ramach aliansu strategicznego współpracują w tworzeniu nocnej panoramy Gdańska. Prace montażowe przeprowadzili pracownicy spółki ENERGA Oświetlenie, która odpowiada także za wszystkie kwestie związane z konserwacją i eksploatacją urządzeń w przyszłości.

 

– Chcieliśmy podnieść atrakcyjność Żurawia, tak, aby skupiał uwagę turystów i mieszkańców. Mamy też nadzieję, że iluminacja zabytku będzie pierwszym krokiem do kompleksowego upiększenia światłem tej części miasta – wyjaśnia Arkadiusz Marat, prezes zarządu ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o.

 

Do oświetlenia zabytku wykorzystano 53 energooszczędne oprawy oświetleniowe Philips, o łącznej mocy 3,5 kW. Budynek ceglany podświetlono światłem o barwie ciepłej za pomocą opraw LED wpuszczonych w grunt. Natomiast drewnianą część konstrukcji Żurawia oświetlono reflektorami ze źródłami metalohalogenkowymi.

 

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. i Philips Lighting Poland, w ramach aliansu strategicznego, planują także rozwój nowych usług, które będą oparte o smart lighting, czyli inteligentne sterowanie oświetleniem. Polega ono na dopasowaniu intensywności światła do natężenia ruchu drogowego, a także na zdalnym zarządzaniu infrastrukturą oświetleniową.

 

– Dzięki współpracy z Philips Lighting Poland będziemy w stanie oferować lepsze, bardziej innowacyjne rozwiązania, które w przyszłości pozwolą ograniczyć koszty, oświetlenia drogowego. To szczególnie ważne dla gmin, dla których wydatki związane z oświetleniem stanowią istotną pozycję w budżetach – mówi Arkadiusz Marat, prezes Zarządu ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o.

 

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. zaprasza mieszkańców i turystów do podziwiania nocnej panoramy gdańskiej starówki, w tym oświetlonego przy pomocy najnowszej technologii LED, zabytkowego Żurawia.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z iluminacji żurawia http://www.facebook.com/photo.php?v=445486868849115

Nowe oświetlenie w gimnazjum w Mostach

Nowe oświetlenie w gimnazjum w Mostach

 • A
 • A
 • A

W lutym 2012 roku zakończono pilotażową modernizację oświetlenia wewnętrznego w dwóch salach i korytarzu na terenie Gimnazjum w Mostach na terenie Gminy Kosakowo. Jest to element realizowanego projektu „Przemysł” w ramach aliansu strategicznego z Philips Lighting Poland S.A.

 

Materiały wykorzystane podczas modernizacji oświetlenia:

 • Tablice zostały oświetlone za pomoc 4 opraw TCS260 1x80W/840 HFP A WH o mocy jednostkowej 88 W.
 • Sale lekcyjne zostały oświetlone przez oprawy TCS260 1x35W/840 HFP D6 WH o mocy jednostkowej 39 W. Ilość opraw 16 sztuk.
 • Korytarze zostały oświetlone za pomocą opraw TCS260 1x35W/840 HFP M2 WH o mocy jednostkowej 39W. Ilość 4 sztuki.

 

Dzięki modernizacji oświetlenia :

 • Zmniejszono roczny koszt zużycia energii elektrycznej o  51% 
 • Zmniejszono łączną moc zainstalowanych opraw o  51%
 • Poprawiono jakość oświetlenia w klasach gimnazjum przede wszystkim dzięki doświetleniu tablic
Modernizacja oświetlenia w gminie Postomino

Modernizacja oświetlenia w gminie Postomino

 • A
 • A
 • A

Gmina Postomino leżąca w powiecie sławieńskim w województwie zachodniopomorskim zajaśniała nowym blaskiem swych latarni, gdyż w grudniu 2011 r. zakończyła się modernizacja większości oświetlenia drogowego znajdującego się na terenie Gminy.

 

Modernizację oświetlenia przeprowadzono w oparciu o formułę ESCO, która jest jedną z form finansowania inwestycji przez stronę trzecią – TPF – Third Party Financing, powszechnie stosowaną w Europie i na świecie. Formuła ta staję się również popularna w Polsce. W ramach ESCO ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. staje się dostawcą kompleksowych usług konserwacji oświetlenia ulicznego. Gminy będą miały możliwość finansowania inwestycji w modernizację oświetlenia wykonywaną przez ENERGĘ Oświetlenie Sp. z o.o..

 

Formuła ESCO opiera się na wprowadzeniu oszczędności w zużyciu energii i finansowaniu tej działalności ze środków wygenerowanych w skutek wprowadzonych oszczędności.

 

Gmina Postomino jest jednym z klientów ENERGA Oświetlenie, któremu spółka świadczy kompleksową usługę oświetlania dróg i ulic. Realizując potrzeby Postomina w zakresie wysokiej jakości oświetlenia ulicznego dokonano wymiany 480 opraw oświetleniowych zlokalizowanych na terenie gminy.

 

Dzięki pracom modernizacyjnym wykonywanym przez ENERGA Oświetlenie , znacznie, bo o blisko 58% zmalały koszty zużycia energii elektrycznej. Nowe oświetlenie jest energooszczędne, nowoczesne i spełniające wymagane kryteria. Przed modernizacją na słupach gminy Postomino były zamontowane przestarzałe oprawy rtęciowe. Dzięki przeprowadzonej inwestycji udało się je wymienić na sodowe oprawy marki Philips.

 

 

Zużycie energii przed modernizacją

Ilość  punktów
        

Energochłonność 
na punkt świetlny (kW)

Łączna zainstalowana moc (kW)

Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali roku

480

0,24

116,10

473,46 zł

 

 

Zużycie energii po modernizacji

Ilość  opraw
       

Energochłonność 
na punkt świetlny (kW)

Łączna zainstalowana moc (kW)

Średnie koszty zużycia energii elektrycznej na oprawę w skali roku

480

0,10

48,49

199,23 zł

 

Zdaniem Wójta Gminy Pana Janusza Bojkowskiego modernizacja to ogromny skok jakościowy w standardzie oświetlenia gmin, znacznie odczuwalny przez mieszkańców.

 

Przed modernizacją w oświetleniu  drogowym dominowały energochłonne oprawy o mocy 250  W. Po wymianie oświetlenia w większości są to oprawy o mocy 70 W.  Wymierne są dla gminy korzyści związane z wydatkami  na energię elektryczną . Wydatki obniżą się rocznie o ponad  130 000 zł

 

ENERGA Oświetlenie  Sp. z o.o. w swojej działalności dąży do stosowania na terenie obsługiwanych  gmin  nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań w oświetleniu drogowym i ulicznym. Sukcesywnie będziemy wymieniać urządzenia oświetlenia drogowego na energooszczędne oprawy, aby zapewnić  komfort i bezpieczeństwo na ulicach i drogach miast i gmin.

 

Ledy na drogach gminy Kolbudy

Ledy na drogach gminy Kolbudy

 • A
 • A
 • A

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. w swojej codziennej działalności stawia na innowacyjność i nowe rozwiązania technologiczne. Głównymi oczekiwaniami związanymi z oświetleniem LED jest: niższe zużycie energii elektrycznej, dłuższa żywotność urządzeń oraz niższa emisja CO 2. Oświetlenie LED wzbudza co raz więcej zainteresowania oraz kontrowersji. Jednak pojawiają się wątpliwości czy rzeczywiście LED – y są dobre na wszystko oraz czy można je zastosować na wszystkich rodzajach dróg.

 

Dlatego wspólnie z Gminą Kolbudy oraz firmą SILED Sp. z o.o. z Grupy Techno – Service SA zdecydowaliśmy się zawiązać porozumienie, którego celem jest przetestowanie opraw oświetleniowych w technologii LED i systemu sterowania oświetleniem oraz ocena uzyskanych wyników ekonomicznych i technicznych.

 

Do naszego testu wybrano rejon węzła Kowale, który znajduje się na Obwodnicy Trójmiasta w granicach Gminy Kolbudy.

 

Na słupach zlokalizowanych w obrębie węzła Kowale wymieniono oprawy sodowe na oprawy LED.

 

Charakterystyka opraw LED zamontowanych na słupach

 

W badaniu została zastosowana innowacyjna, inteligentna oprawa oświetleniowa HELIOS (MOC 108 W), wyposażona w 48 diod LED z indywidualną optyką. Korpus lampy w całości wykonany jest z aluminium. Oprawa jest wyposażona w system inteligentnego i bezprzewodowego sterowania SILED HELIOS.

 

Testowanie urządzeń potrwa kilka miesięcy. Po zakończeniu programu okaże się czy oświetlenie LED spełnia pokładane w nim nadzieję i oczekiwania, a przede wszystkim normy za zakresu oświetlenia ulic.

Energa Oświetlenie sp. z o.o. ma zielone światło

Energa Oświetlenie sp. z o.o. ma zielone światło

 • A
 • A
 • A

 

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. rozpoczęła konserwację sygnalizacji świetlnej na terenie Rumi.

 

Umową objęta jest sygnalizacja na skrzyżowaniach:

 • na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego z ul. Stoczniowców
 • na skrzyżowaniu ul. Dębogórskiej z ul. Kościelną i ul. Mickiewicza
 • na przejściu dla pieszych przez ul. Dąbrowskiego ( pulsatory )
 • na skrzyżowaniu ul. Żwirki i Wigury z ul. Kosynierów
 • na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z ul. Katowicką

 

W sumie do naszej obsługi przekazano 192 komory sygnalizacyjne

 

Prace polegają między innymi na:

 

 • przeglądzie pracy i stanu technicznego urządzeń wszystkich sygnalizacji,
 • wymianie żarówek, bezpieczników,
 • usunięciu awarii polegających na uszkodzeniu elektroniki,
 • likwidacji kolizji (zawieszenia),
 • malowaniu konstrukcji nieocynkowanych oraz prowadzeniu przeglądów zgodnie z obowiązującymi przepisami i innych robót o charakterze utrzymaniowym.

 

Gminy obsługiwane przez ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. mają możliwość powierzenia prac związanych z konserwacją urządzeń sygnalizacji świetlnej naszej Spółce.

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY – RODO

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY – RODO

 • A
 • A
 • A

„Zarząd ENERGA-OŚWIETLENIE Sp. z o.o. wyznaczył na Inspektora Ochrony Danych (IOD)

Pana Grzegorza Drużyńskiego.

 

Do głównych zadań IOD należy:

– informowanie pracowników spółki, którzy przetwarzają dane osobowe o ich obowiązkach i doradzanie im w tych sprawach

– przeprowadzanie szkoleń i audytów pracowników oraz monitorowanie przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych

– współpraca z Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych

– pełnienie funkcji punktu kontaktowego dla Urzędu Ochrony Danych Osobowych

 

Kontakt do IOD:

Pan Grzegorz Drużyński

tel. 723 158 802

email: iod.energa-oswietlenie@energa.pl

 

 

 

Obowiązek informacyjny B2B

 

 

Obowiązek informacyjny Korespondencja

 

 

Obowiązek informacyjny REKRUTACJA

 

Modernizacja oświetlenia w gminie Łęczyca

Modernizacja oświetlenia w gminie Łęczyca

 • A
 • A
 • A

 

Wielka modernizacja oświetlenia ulicznego została zrealizowana w tym roku na terenie gminy Łęczyca, leżącej w województwie łódzkim. Prace wykonały brygady ENERGI Oświetlenie Sp. z o.o. Było to możliwe dzięki modelowej współpracy rozpoczętej pomiędzy Gminą Łęczyca, a naszą Spółką.

 

Wymieniono 1250 opraw oświetlenia drogowego wraz z wysięgnikami na sieciach napowietrznych oraz zamontowano 106 szafek oświetleniowych. Jednocześnie podwieszono około 28 kilometrów sieci napowietrznej, a przede wszystkim zamieniono oprawy rtęciowe na energooszczędne oprawy sodowe.

 

– Potrzebowaliśmy dwóch miesięcy na modernizację sieci oświetleniowej. Akcję poprzedziła szczegółowa inwentaryzacja wszystkich lamp. Efekt jest taki, że dziś gmina Łęczyca ma w pełni zmodernizowane oświetlenie. Nasze działania to również spora ulga dla środowiska, bo każda nowoczesna lampa redukuje zużycie energii, dzięki czemu spada emisja dwutlenku węgla – mówi Adama Ciesielski z firmy ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o., odpowiedzialny za realizację zadania.

 

Gminne tereny oświetlały w dużej mierze lampy rtęciowe. Większość starych i energochłonnych żarówek zastąpiły lampy najnowszej generacji. Wszystkie nowe punkty świetlne potrafią obniżyć moc przy dużo lepszym rozsyle światła. Zużycie energii jest wtedy zdecydowanie mniejsze i ulica jest dobrze oświetlona.

 

– Praca była ciężka, bo zastaliśmy tam poważne zaniedbania- relacjonuje elektromonter Janusz Pawlikowski – w wielu miejscach brakowało sieci, musieliśmy odtwarzać ją na nowo. Nic nie świeciło. Oprawy były bardzo stare, spotykaliśmy dużo opraw żarowych bez dławików i opraw świetlówkowych. Cztery nasze brygady pracowały od rana do wieczora bez względu na warunki atmosferyczne. Jako, że był ustalony harmonogram wyłączeń sieci nn, więc trzeba było zdążyć z pracami. Miejscowi ludzie patrzyli na naszą pracę z niedowierzaniem. Po wielu latach ciemności znowu mieli oświetlone drogi.

 

Dzięki wspólnym działaniom z władzami gminy, w 100% zredukowano udział rtęci w oświetleniu ulicznym. Nowe oświetlenie jest też ekologiczne ze względu na wysoką wydajność energetyczną. Dodatkowo lampy mają dłuższy czas żywotności. Przy mniejszej zainstalowanej mocy osiągnięto dużo lepsze parametry oświetleniowe.

 

Mieszkańcy gminy Łęczyca z wielką życzliwością przyjęli modernizację oświetlenia ulicznego. Potwierdzają, że po zmianie oświetlenia zwiększyło się poczucie bezpieczeństwa i nawet gdyby rachunki gminy za prąd nie zmalały, to i tak warto montować nowe oświetlenie, bo gmina dzięki temu wypięknieje. Zdaniem Wójta Andrzeja Wdowiaka modernizacja oświetlenia na terenie Gminy jest ogromną jakościową zmianą. Pierwszy raz dokonano wymiany oświetlenia na tak wielką skalę. Po raz pierwszy na terenie gminy pojawiło się tyle energooszczędnych opraw i źródeł światła. Z pewnością mieszkańcy gminy, dla których bezpieczeństwo i estetyka jest bardzo ważna mogą czuć się zadowoleni.

 

Wójt uważa, że przeprowadzona inwestycja jest doskonałym rozpoczęciem współpracy pomiędzy Gminą Łęczyca a ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o.

Energa Oświetlenie uruchomiła pierwszy na Pomorzu inteligentny parking

Energa Oświetlenie uruchomiła pierwszy na Pomorzu inteligentny parking

 • A
 • A
 • A

 

W Pelplinie na Pomorzu ruszył pilotażowy inteligentny system parkowania. Ułatwia on kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego, redukuje zbędny ruch pojazdów i powstawanie korków. Tę nową, pilotażową usługę spółka Energa Oświetlenie adresuje do gmin, które chcą się uporać z problemem coraz bardziej zatłoczonych centrów miast.

Inteligentny parking to innowacyjne rozwiązanie, które pomoże kierowcom szybko znaleźć wolne miejsce parkingowe.  Za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. Funkcjonalność pozwala na poprowadzenie użytkownika za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego. System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca. Użytkownik może ustawić w aplikacji swoje preferencje parkowania, np. wielkości swojego samochodu, rodzaju miejsca czy też wybrać konkretną lokalizacje parkingu. Jeśli miejsce zostanie zajęte, aplikacja skieruje go do najbliższego wolnego.

aplikacja smart parking_1.pngAplikacja SmartParking jest już dostępna na platformie Android, w sklepie Google Play tutaj. Użytkownikom systemu iOS zostanie udostępniona w ciągu najbliższych 2 tygodni.

System docelowo będzie również monitorował bezpieczeństwo na parkingach i zawiadomi służby oraz właściciela auta, gdyby została podjęta próba kradzieży. Gdy opcja jest włączona, a auto poruszy się, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub smsa. System docelowo będzie reagował także na stłuczki parkingowe i powiadamiał użytkownika o zajściu w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych. Partnerem technologicznym wdrożenia jest polska firma Comarch S.A., której przedstawiciele uczestniczyli w oficjalnym otwarciu pelplińskiego, inteligentnego parkingu.

Realizacja przedsięwzięcia pod nazwą „Inteligentny i Bezpieczny Parking w Pelplinie” trwała trzy miesiące. Systemem objętych jest na razie 60 miejsc parkingowych zlokalizowanych w trzech punktach miasta. 

Smart Parking 1.JPG

W Pelplinie na należących do Energa Oświetlenie słupach oświetleniowych zamontowaliśmy kamery, z których obraz jest analizowany za pomocą algorytmów IVA (Intelligence Video Analytics). System przekazuje informację o wolnych miejscach parkingowych do darmowej aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonach. Już dzisiaj po zakończeniu fazy testowej rozwiązania widzimy, że równie ważną funkcję stanowić będzie element wspierania bezpieczeństwa – podczas testów zarejestrowaliśmy kilka prób kradzieży auta. Jestem przekonany, że mieszkańcy poczują się bezpieczniej wiedząc, że inteligentny system zapobiega takim sytuacjom – podkreśla Piotr Meler, prezes zarządu spółki Energa Oświetlenie, który wraz z burmistrzem Pelplina – Patrykiem Demskim dokonał otwarcia Parkingu.

Dla miasta system inteligentnego parkowania oznacza przede wszystkim zrównoważenie obłożenia, odciążenie ścisłego centrum, minimalizację zbędnego ruchu w poszukiwaniu miejsc, a tym samym poprawę bezpieczeństwa drogowego i redukcję emisji spalin. Problemy wynikające z coraz większego natężenia ruchu samochodowego mają już nie tylko wielkie aglomeracje, ale także mniejsze miasta, takie jak 8-tysięczny Pelplin. System doskonale sprawdzi się również m.in. w nadmorskich miejscowościach, które latem wobec napływu turystów, zmagają się z dużymi problemami parkingowymi.

smart parking (2).JPG

– Wspólnie z Energą oddajemy do dyspozycji mieszkańców innowacyjny, jeden z pierwszych w Europie system informacji parkingowej, który wesprze również cele gminy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że nie tylko poprawiamy bezpieczeństwo na terenie gminy oraz ułatwiamy parkowanie, ale dzięki wdrożeniu tego rozwiązania zwiększymy również atrakcyjność turystyczną Pelplina – mówi Patryk Demski, burmistrz Pelplina. 

Jak to działa

W skład platformy Inteligentny Parking wchodzi:

– zespół kamer zamontowanych na słupach oświetleniowych i podłączonych do sieci internetowej

–  inteligentna analityka obrazu (Algorytm IVA)

– aplikacja na telefon komórkowy typu smartfon.

Zadaniem kamer, które są „oczami” całego systemu, jest całodobowe dostarczanie niezakłóconego obrazu znajdującego się w ich polu widzenia. Od liczby kamer oraz zakresu, który one obejmują, zależy niezawodność oraz precyzja całego systemu. Informacja video dostarczana przez kamery jest analizowana przez program komputerowy posiadający cechy sztucznej inteligencji. Algorytm IVA (Intelligence Video Analytics) jest  „mózgiem” platformy.

Platforma pozwoli w przyszłości wprowadzić nowe funkcje, które będą wykorzystywane przez służby miejskie. Zostaną one zaalarmowane w przypadku, kiedy system zidentyfikuje pozostawiony bez opieki przedmiot (próba zamachu terrorystycznego) czy rozpozna zagrożenia życia lub zdrowia człowieka (leżący bez ruchu człowiek na drodze). Służby miejskie otrzymają również informacje o pozostawieniu pojazdów w miejscach niedozwolonych, zastawieniu wjazdów czy blokowaniu ścieżek rowerowych.

Miasta przyszłości

Projekt Inteligentny Parking jest elementem technologii informacyjno-komunikacyjnych pozwalających na zwiększenie interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej. Razem z usługami Inteligentne oświetlenie uliczne oraz Inteligentne i bezpieczne przejście dla pieszych pozwoli na przekształcenie polskich miast i gmin w Smart City. 

Oferta Grupy Energa dla samorządów budowana jest na bazie doświadczeń zgromadzonych podczas realizacji w kilku gminach inteligentnych systemów oświetleniowych czy też w ramach projektu Smart Toruń, który łącząc wiele elementów – modernizacja sieci, wytwarzanie energii, czy inteligentne oświetlenie uliczne – pozwala zarządzać popytem na energię.

Energa nagrodzina Kryształem_zjazd do IKEI - po modernizacji 3.JPG

Przykładem jest modernizacja oświetlenia ulicznego w Bydgoszczy. Poza wymianą energochłonnych opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED-owe objęła ona także uruchomienie i konfigurację nowoczesnego inteligentnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia, zapewniającego indywidualne sterowanie każdą zainstalowaną oprawą. Takie rozwiązanie pozwala zmieniać natężenie oświetlenia w zależności od stopnia użytkowania drogi. Zastosowanie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego oraz inteligentnych układów sterujących znacznie obniża energochłonność systemu oświetleniowego. W wyniku przeprowadzonej modernizacji aż o 60 procent spadły koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej na oświetlenie w mieście. Również o 60 procent zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Efektem wymiany opraw świetlnych jest również znaczna poprawa bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich komfortu życia.

Iluminacja kościoła w Piasecznie

Iluminacja kościoła w Piasecznie

 • A
 • A
 • A

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. wykonała iluminację średniowiecznego zabytkowego Kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piasecznie w gminie Gniew.

 

Podczas uroczystego uruchomienia iluminacji w dniu 8 września 2010 roku obecny był Burmistrz Gminy Gniew Pan Bogdan Badziong, przedstawiciele Diecezji Pelplińskiej Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Pan Prezes ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. Andrzej Lange.

 

Iluminacja Kościoła składa się z 34 opraw oświetleniowych.

 

Wszystkie oprawy mają źródła światła metalo-halogenkowe, które charakteryzują się wiernym oddawaniem barw.

 

Łączna moc zainstalowanych opraw wynosi ponad 3,5kW.

 

Jest to już kolejna iluminacja wykonana przez naszą Spółke. Iluminację wyróżniają zabytkowe obiekty z otoczenia, pokazują ich piękno oraz co niezwykle ważne poprawiają bezpieczeństwo.