BTS i technologia 5G
Energa Oświetlenie prowadzi działania zmierzające do instalacji stacji ZeroSite, czyli słupa oświetleniowego z wbudowanym przekaźnikiem (micro BTS-em). ZeroSite to połączenie energooszczędnej latarni ulicznej typu LED i telekomunikacyjnej stacji bazowej telefonii komórkowej. W porozumieniu z firmą Ericsson trwają ustalenia lokalizacji planowanej instalacji stacji.
Na podstawie umowy, którą spółka Energa Oświetlenie podpisała z firmą Ericsson, planowane jest zainstalowanie innowacyjnego, 14 metrowego słupa oświetleniowo-przekaźnikowego – lampy ZeroSite. Pilotażowy projekt Energi Oświetlenie jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na nowe lokalizacje komórkowych stacji bazowych w obszarach miejskich. Stacje ZeroSite są połączeniem energooszczędnych latarni ulicznych typu LED oraz telekomunikacyjnych stacji bazowych telefonii komórkowej. W przyszłości mogą się one stać wielofunkcyjną platformą Smart City, umożliwiającą instalowanie stacji pogodowych, kamer monitoringu miejskiego, hot spotów WiFi oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Nowoczesne i estetyczne
Dzięki małej mocy (1000W) emitowanej przez stację bazową w stacji ZeroSite, w przeciwieństwie do tradycyjnego BTS-u (7000W), uzyskuje się zmniejszone oddziaływanie na środowisko. Pozwala to na zagęszczanie sieci mobilnych i poprawę jakości usług 3G i 4G, czyli technologii mobilnej trzeciej i czwartej generacji, a w nieodległej przyszłości również 5G. Będzie to prawdziwa rewolucja technologiczna w dziedzinie Internetu mobilnego. Odbiorcy będą mieli dostęp do Internetu o niespotykanej dotychczas szybkości przesyłania i przepustowości transferu danych. Dzięki zastosowaniu stacji typu ZeroSite z miast i miejscowości będą mogły zniknąć mało estetyczne instalacje antenowe na fasadach i dachach budynków. Sieć 5G wymagać będzie znacznego zagęszczenia stacji bazowych.
Energa Oświetlenie chce być gotowa na to, by w ciągu 2 lat stać się partnerem dla sieci telefonii komórkowych i zaoferować im lokalizacje odpowiednie do posadowienia stacji w miejscach, gdzie dzisiaj znajdują się nasze punkty oświetleniowe – komentuje Michał Bełbot, prezes Zarządu Energi Oświetlenia.
Korzyści z wprowadzenia 5G
Technologia mobilna piątej generacji (5G) jest nowym standardem sieci komórkowej, w której oferowana prędkość przesyłania danych wynosi od 10 do 100 Gb/s. Charakteryzuje się małymi opóźnieniami, sięgającymi maksymalnie kilku milisekund oraz dużą odpornością na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z sieci w tym samym czasie. Po wprowadzeniu 5G znikną problemy z oczekiwaniem na pobranie danych. Instalowanie w telefonach aplikacji stanie się zbędne, bo szybkie łącze pozwoli trzymać je w chmurze. Całkowicie zmieni się sposób korzystania ze smartfonów i konsumowania cyfrowych treści. Dodatkowo, takie sieci obsłużą ogromną liczbę urządzeń „Internetu rzeczy”. Komunikacja z kamerą zainstalowaną w domu, ekspresem do kawy czy bramą wjazdową stanie się codziennością.