Energa Oświetlenie Sp. z o.o. wymieniła stare lampy na energooszczędne oprawy ledowe w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Zmodernizowanych zostało 257 punktów świetlnych. Modernizacja spowoduje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia o przeszło 60 procent.
Zastosowanie energooszczędnych opraw jest zweryfikowaną metodą znacznego zmniejszania kosztów generowanych przez oświetlenie. Rozwój technologii LED oraz technik optyki iluminacyjnej z opraw pozwala osiągnąć określony normami efekt przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. W tym przypadku jest to asymetryczny rozsył światła, który zapewnia pełne oświetlenie konkretnych powierzchni, bez oślepiania sportowców, migotania opraw i rozpraszania strumienia światła. Dzięki wyspecjalizowanym soczewkom oprawa o mniejszej mocy jest w stanie pokryć światłem większą powierzchnię.
Fot. Wnętrza Ośrodka Przygotowań Olimpijskich - po modernizacji oświetlenia na LED
W efekcie modernizacja oświetlenia, którą Energa wykonała na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Cetniewie, spowoduje zmniejszenie zużycia energii o ponad 60 procent. Oznacza to, że moc systemu oświetleniowego w obiektach sportowych wynosząca dotychczas 102,8 kW została obniżona do 37,51 kW. Biorąc pod uwagę tryb pracy ośrodka, zużycie energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia zmniejszy się o prawie 150 tys. kWh rocznie. Dzięki zredukowanemu zużyciu emisja CO2 zostanie obniżona o ponad 100 ton w ciągu roku.
Film z realizacji modernizacji oświetlenia w Cetniewie
Kryteria sanitarne spełnione
To jednak nie jedyna korzyść wynikająca z wymiany opraw. Dzięki zastosowanym tu rozwiązaniom, uzyskano nie tylko poprawę jakości oświetlenia, ale także zmniejszono liczbę opraw. Na basenie liczba lamp została zredukowana z 34 do 25. To oprawy o podwyższonym stopniu szczelności, wyposażone w soczewki gwarantujące nieoślepiające odbicie strumienia światła od lustra wody. Jest to niezwykle ważne zarówno z punktu widzenia trenujących sportowców, jak też instruktorów i ratowników pracujących na basenie.
Wymienione zostało także oświetlenie w małej i dużej hali sportowej. Zarówno neutralna barwa światła jak i asymetryczny rozsył strumienia, gwarantują wyeliminowanie efektu uciążliwego olśnienia i związanego z nim zmęczenia oczu. Nowe oprawy gwarantują także natężenie oświetlenia pozwalające na wykonywanie transmisji telewizyjnych.
Fot. Oświetlenie basenu.
Sport i oświetlenie na najwyższym poziomie
Centralny Ośrodek Sportu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie to przede wszystkim czołowy w Polsce obiekt szkolący sportowców olimpijskich, w tym polską kadrę narodową. To tutaj, od ponad 50-ciu lat, sportowcy szlifują swoje umiejętności w boksie, judo, zapasach, podnoszeniu ciężarów, szermierce, pływaniu i wielu innych dyscyplinach sportowych. Dzięki profesjonalnemu wyposażeniu hal sportowych, basenów czy gabinetów odnowy biologicznej, ośrodek w Cetniewie zapewnia swoim sportowcom znakomite warunki do treningu oraz wypoczynku.
Projektując oświetlenie dla Centralnego Ośrodka Sportu uwzględniono specyficzne warunki panujące na basenie i halach treningowych. Mowa tu o m.in. o temperaturze i wilgotności powietrza. Nie bez znaczenia przy wyborze nowego oświetlenia była też jego i odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Ważnym elementem poprawiającym jakość oświetlenia i bezpieczeństwo sportowców jest zastosowanie opraw emitujących światło o barwie 4000K. Jest ona najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego, poprawia komfort widzenia oraz minimalizuje zmęczenie oczu.
Fot. Oświetlenie w halach treningowych.
Nowe oprawy spełniają wszystkie standardy, normy oświetleniowe, posiadają certyfikaty jakości oraz długi okres gwarancji. Oznacza to, że dzięki modernizacji zostaną także obniżone koszty ich utrzymania oraz konserwacji.
Tekst: Tomasz Demianiuk
Zdjęcia: Archiwum EOŚ
Więcej o naszych realizacjach: TUTAJ
Poznaj naszą ofertę: Kliknij TUTAJ